Control of gene expression and cytoskeleton in migrating neurons during cerebral cortex development
- Tez No: 648304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZLÜ, DOÇ. DR. GÜLAYŞE İNCE DUNN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Memeli serebral korteksi, uyarıcı glutamaterjik nöronlar ve inhibitör GABAerjik internöronları içeren altı fonksiyonel katmandan oluşur. Gelişim boyunca, uyarıcı glutamaterjik nöronlar, proliferatif ventiküler bölgeden yüzeysel marjinal bölgeye doğru“içten dışa”bir şekilde göç ederler. Nöron göçü sırasındaki arizalar nörogelişimsel ve psikiyatrik hastalıklara neden olur. Tezimin birinci kısmında, fare korteksinde, gelişim boyunca kontrol edilen Kif2a izoformlarının nöron fonksiyonu ve kortikal nöron göçü üzerindeki görevlerini araştırdım. Mikrotübül depolimerazı KIF2A, aksonal budanma ve nöral öncül hücre bölünmesinde önemli rolleri olan bir kinesin motor proteinidir. Ayrıca, Kif2a geninin alternatif kırpılması nöronlarda RNA'ya bağlanan proteinler (RNABP) tarafından dinamik bir şekilde kontrol edilir. Fakat her bir KIF2A alternatif izomorfunun memeli serebral korteks gelişimini düzenlemede nasıl bir işlev gördüğü bilinmemektedir. Bu çalışmada, KIF2A'nın primer korteks nöronlarında dendrit budanması için gerekli olduğunu ve alternatif kırpılan KIF2A izoformlarının hepsinin bu görevi yerine getirebildiğini gösterdim. İlginç bir şekilde, sadece iki Kif2a izoformunun gelişen korteksteki radyal nöron göçünü desteklediğini gösterdim. Son olarak, yakınlık etiketleme tabanlı bir yöntem (BioID) kullanarak tüm KIF2A izoformlarının protein etkileşim ortaklarını proteom çapında tanımladım ve bu etkileşimlerin potansiyel olarak her bir protein izoformunun işlevini nasıl etkileyebileceğini belirledim. Sonuçlarım, alternatif kırpılmanın önemini ve izoforma özgü fonksiyonu nasıl düzenlediğini anlamamıza ışık tutacaktır. Tezimin ikinci kısımda, gen ifadesi kontrolünün nöron göçü üzerine olan etkisini inceledim. Transkripsiyon faktörü Neurod2'nin (Neurogenic Differentiation 2) nöronların ilkel kortikal bölgenin en üst kısmına lokalize olmasını teşvik ederek, nöron göçünün terminal evresinde rolü olduğunu gösterdim. Sonuçlarım NEUROD2'nin son evre nöron göçünde yeni bir rolünü ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The mammalian cerebral cortex is organized into six functional layers composed of excitatory glutamatergic neurons and inhibitory GABAergic interneurons. During development, excitatory neurons migrate from the proliferative ventricular zone towards to superficial marginal zone in an“inside-out”manner. Neurodevelopmental and psychiatric disorders are observed when radial neuronal migration is disrupted. In the first part of my thesis, I focused on the role of developmentally regulated Kif2a isoforms in neuronal function and cortical neuronal migration in mouse. KIF2A is a microtubule depolymerizing kinesin motor protein which has curial roles in axonal pruning and neural progenitor cell division. Moreover, alternative splicing of the Kif2a gene is dynamically regulated in neurons by specific RNA-binding proteins. However, our understanding of how individual alternative isoforms of KIF2A function to regulate mammalian cerebral cortex development is not known. I demonstrated that KIF2A is essential for dendritic arborization in primary cortical neurons and that all three alternatively spliced isoforms can fulfill this function. Intriguingly, only two of the Kif2a isoforms could support neuronal radial migration in the developing cortex. Finally, I identified the protein interacting partners of all KIF2A isoforms at a proteome-wide level by a proximity ligation based method (BioID) which revealed both previously known and new isoform-specific KIF2A interactors and how these interactions could potentially influence the function of individual isoforms. My results highlight the significance of alternative splicing and how it regulates isoform specific functions. In the second part of my thesis, I focused on the regulation of gene expression in neuronal migration and found that the transcription factor Neurogenic Differentiation 2 (Neurod2) has a role at the terminal stage of neuronal radial migration by promoting neurons to localize to the uppermost region of the developing cortex. My data uncovered a new role for NEUROD2 as a modulator of the late stages of neuronal migration.