Suyu Arayan Adam'ın dili
The language of the Suyu Arayan Adam
- Tez No: 648316
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Şevket Süreyya Aydemir'in“Suyu Arayan Adam”adlı eseri üzerine dil ve üslûp çalışmasıdır. Şevket Süreyya Aydemir'in eserleri tarihi ve siyasi yönden incelendiği halde dil yönünden incelenmemiştir. Dolayısıyla, bu çalışmada yakın tarihi anlatan eserleriyle tanınan yazarın bu yönünü göstermeye gayret ettim. Bu tezin kapsamı ise kısaca bununla ilgilidir. Şöyle ki, bu çalışma Suyu Arayan Adam'ın dil özellikleri, yazarın üslûbu ve bu eserin tarihi süreçteki yeri hakkındadır. Ayrıca bu çalışmada Türkçenin 20. yüzyıldaki değişimi, ülkede ve dünyada değişen şartlar, yazarın düşünce dünyası ve yazarın yetiştiği ortam gibi çeşitli meseleler yer alır. Bütün bunların esere etkisi, dönem itibariyle dildeki değişimin esere yansımaları da üzerinde durulan diğer meselelerdir. Aydemir, bu eserinde kendi hayat hikayesi etrafında dönemin olaylarını verir. O, başından geçenleri ve dönemin önemli olaylarını olduğu gibi anlatmaz. Dönemin ve kişilerin psikolojik durumunu da ortaya koyar. Eserlerinde sorgulamalar yapar. O, sıradan olayları derinleştirir. Şairce ifadeleri sık kullanır. Bu şairce ifadeler her yerde karşımıza çıkmaz. Bunlar olması gerektiği yerdedir ve dengelidir. Türkçenin gramer mantığına uygun olarak yazar. Onun cümleleri genellikle kurallıdır. Suyu Arayan Adam'da devrik cümle birkaç istisna dışında yoktur. Bu çalışmada yazarı, dönemi, şartları, dildeki değişimin belli bir evresini ve Suyu Arayan Adam'daki üslûbun çeşitli yönlerini izah etmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on language and style of work named“Suyu Arayan Adam”of Şevket Süreyya Aydemir. While some of Aydemir's works have been studied in historical and political aspects but they have not been studied in aspects of linguistic.Therefore, in this study, I tried to show this aspect of the author known for his works describing recent history.The scope of this thesis is briefly about it. This work is about the language features of Suyu Arayan Adam, the author's style, and the place of this work in the historical process. In addition, in this study, there are also other issues such as the change of Turkish language in the 20th century, the changing conditions in the country and in the world, the author's world of idea, and the environment in which the author grew up.The effects of all these on the work, and the reflecktions of the change in the language as of the period on the work are other issues that are emphasized. In this work, Aydemir gives events of the period around his own life story. He does not describe what he went through and the important events of the period as they were. He also reveals the psychological state of the period and people. He makes interrogations in his works. He deepens ordinary events. He often uses poetic expressions. These peotic expressions don't come across everywhere. These are where they should be and they are balanced. He writes accordance with the grammatical logic of Turkish. His sentences are usually canonical. There is no inverted sentence in the Suyu Arayan Adam with a few expections. In this study, I tried to explain the author, the period, a certain phase of change in the language, and the various aspects of his style in the Suyu Arayan Adam.