Contextualizing Covid-19 related misinformation and disinformation: An intersectional approach to the infodemic
Covid-19'u dezenformasyon ve misenformasyon bağlamında inceleme: Yanlış bilgi salgınına kesişimsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 648324
  2. Yazar: OGÜN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde kesişimsel bakış açısı kullanılarak, mesenformasyon ve dezenformasyon içeren medya kaynakları üzerinde çok katmanlı bir kültürel medya analizi yapılmaktadır. COVID-19 beraberinde, yanlış haberlerin yayıldığı bir ortamın ışığında, bu tezin amacı; çok çabuk yayılan, kırıcı Twitter açıklamaları ve online şakalara incelikli bir yorum getirmektir. İnternet üzerinde çok çabuk yayılan ve tamamıyla doğru olmayan bilgiler içeren bu mesenformasyon ve dezenformasyonlarda, George Floyd'un ölümü ve Çin kültürüne duyulan nefret gibi önemli meseleler kesişimsel bakış açısı bağlamında incelenmektedir. Bu tez, özellikle, internet üzerinde yanlış bilgi dağıtan ve hastalık dolayısıyla yorgun düşmüş halktan istifade ederek duygu pazarlamacılığı yapanlarla, online ortamda artan miktarda ortaya çıkan ırkçılık ve cinsiyetçiliğin bağlantısını dikkate almaktadır. Böyle bir araştırmayı gerçekleştirebilmek için,“Corona-chan”ve“George Floyd Challenge”gibi yaygın olguların üzerinden geçmek, muhakkak ki, çok önemlidir. Kesişimsel çalışmaları dikkate alarak düzenlenen bu tez, internette bir hastalık gibi yayılan yanlış haberlerin tatsız vaziyetini, fiziksel COVID-19 hastalığının kaygı dolu düşüncesi ile bir araya getirmektedir. Böylece, Çin karşıtı hislerin görünmeyen kısımları, coronavirus pandemisi ile ilgili hayali hikayeler ve yarı gerçek söylemlerden oluşan dezenformasyon ve mesenformasyonların nitel bir incelemeyle görünebilir bir duruma bürünmektedir. Bu şekilde, medya söylemleri, küresel dünya açısından önemli meseleleri bireysel kimliğin internet üzerinden müdahale ve gaspıyla yan yana yerleştirerek, açıklayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis makes a multi-layered cultural analysis on media content featuring misinformation and disinformation through an intersectional gaze. In the context of the“Infodemic”following COVID-19 pandemic, the aim of this thesis is to focus on issues of racism, sexism, classism and ageism through a nuanced take on viral phenomena such as relevant offensive memes and Twitter posts. Issues imbued with online falsehoods such as misinformation and disinformation emerging in the aftermath of George Floyd's death and an alarming increase of Sinophobia is contextualized in the framework of intersectional inquiries. Specifically, this thesis explores the connection between promoters of online falsehoods who exploit a disease-weary public to market emotions and the increasing level of racist, sexist online performances. To achieve such exploration, tracing over viral phenomena of the“Corona-chan”and“George Floyd Challenge”becomes central to this analysis. Drawing on theories of intersectional work, this thesis intermingles the concepts of online falsehoods in light of the current literal viral predicament of the coronavirus with the digital viral predicament of the spread of misinformation and disinformation. Therefore, an outtake on the increasing anti-Chinese sentimentality is studied through qualitative analysis in the context of a digital creation, surrounded in particular formation of misinformation and disinformation relevant to the myths and half-truths of the coronavirus pandemic. Thus, issues of global importance is established in juxtaposition to the interference or online extortion of one's identity through media discourses.