The political ideas of Derviş Vahdeti as reflected in Volkan newspaper (1908-1909)
Volkan gazetesi ışığında Derviş Vahdeti'nin siyasi görüşleri (1908-1909)
- Tez No: 648323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmanın amacı II. Mesrutiyet'in ilk aylarının önemli ve tartısmalı bir aktörü olan Dervis Vahdeti'nin siyasal fikirlerini ortaya çıkarmak ve tetkik etmektir. 11 Aralık 1908 ile 20 Nisan 1909 arasında Volkan isminde bir gazete yayımlayan Vahdeti, bu gazetede Osmanlı Imparatorlugu'nun siyasal ve sosyal hayatını da konu edinen çesitli makaleler yazdı. Söz konusu gazetede Osmanlı Ittihat ve Terakki Cemiyeti'nin politikalarını hedef alan sert elestirileri onun Cemiyet'in otoritesini tehdit eden ciddi bir tehlike olarak algılanmasına yol açtı. Sonraları, Vahdeti Ittihâd-ı Muhammedi adında aktivist ve Islami yönelimli bir parti kurdu. 31 Mart Olayı'nda rol aldıgına dair iddialardan mütevellit II. Mesrutiyet Dönemi'ni konu alan birçok çalısmaya konu olan Vahdeti'nin fikirleri çogunlukla görmezden gelindi veya gericilik ile özdeslestirildi. Bu yerlesmis tutum yakın zamanda az sayıda arastırmacı tarafından sorgulanmıs olmasına ragmen Vahdeti'nin ideolojik durusu hala kesfedilmemistir. Bu çalısma Vahdeti'nin Volkan'da yayımlanan yazılarını inceleyerek söz konusu boslugu doldurmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal and explore the political ideas of Dervis Vahdeti (1870-1909) who was an important and controversial actor during the first months of the Second Constitutional Period (1908-1918). Starting from 11 December 1908, Vahdeti edited a daily newspaper, named Volkan (Volcano), until 20 April 1909. He personally published a number of writings in Volkan, and expressed his ideas on multiple subjects ranging from politics to the social life in the Ottoman Empire. His harsh criticism that targeted the policies of the Ottoman Committee of Progress and Union (CUP, Osmanlı Ittihâd ve Terakki Cemiyeti) made him a serious threat for the authority of the CUP. Vahdeti later established an activist and religionoriented party, named Muhammadan Union (Ittihâd-ı Muhammedi). Although he was subject to a number of studies on the Second Constitutional Period due to his alleged role in the 31 March Incident of 1909, his ideas were mostly ignored and/or he was labelled as a religious extremist (mürteci). Though this portrayal has been questioned by a limited number of scholars recently, details of Vahdeti's ideological stance still remains unexplored. This study intends to fill this gap by examining Vahdeti's numerous writings that were published in Volkan.