Acromion tipleri ve omuz ekleminin manyetik rezonans görüntüleme ile morfometrik değerlendirmesi
Acromion types and morphometric evaluation of shoulder joint by magnetic resonance imaging
- Tez No: 648356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda subacromial sıkışma sendromuna ve rotator cuff yırtıklarına zemin hazırlaması bakımından önem arz eden acromion tiplerinin ve omuz etrafındaki yapıların Manyetik Rezonans Görüntüleme ile morfometrik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız; 59'u kadın, 41'i erkek olmak üzere 100 hastanın görüntüleri kullanılarak retrospektif olarak yapıldı. Scapula, acromion tiplerine göre sınıflandırıldı. Çalışmaya dahil edilen acromion tiplerini incelediğimizde tip I (düz) acromion %21 oranında, tip II (kavisli) acromion %62 oranında, tip III (çengelli) acromion ise %17 oranında bulundu, tip IV (konveks) acromion ise çalışmamıza dahil ettiğimiz hastalar arasında gözlenmedi. Cinsiyet ve acromion tipleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi (p değeri>0,05). Acromion tiplerini yaş ortalamalarına göre kıyasladığımızda ise aralarında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Acromion eğimlerini ayrı ayrı tiplere göre incelediğimizde tip II acromion ile tip III acromion arasında eğimlerinin ortalamasına ilişkin anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), tip I acromion ile tip II acromion'un ve tip III acromion'un ortalama eğimi arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). Acromion tiplerine göre acromion ve proc. coracoideus uzunluğu ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmazken, cinsiyete göre kıyaslandığında bu değerler arasında anlamlı fark bulundu. Acromion ve proc. coracoideus arasındaki mesafeyi hem acromion tipleri arasında hem de cinsiyetler arasında incelediğimizde istatistiki olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). LAA, AI, CSA değerlerini hem acromion tipleri arasında hem de cinsiyetler arasında incelediğimizde anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05); LAA, AI, CSA'nın aralarında korelasyon tepit edildi. Bu korelasyon LAA ile AI ve CSA arasında negatif yönde, AI ile CSA arasında pozitif yönde idi.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the acromion types and structures around the shoulder with magnetic resonance imaging, which are important in terms of causing subacromial impingement syndrome and rotator cuff tears. Our study; It was performed retrospectively using images of 100 patients, 59 women and 41 men. Scapula is classified according to acromion types. When we examined the acromion types included in the study, type I (flat) acromion was found 21%, type II (curved) acromion was 62%, and type III (hooked) acromion was found 17%, type IV (convex) acromion was not observed among the patients we included in our study. There was no significant relationship between gender and acromion types (p>0.05). When we compared acromion types according to their average age, there was no significant difference between them (p>0.05). When we examine the acromion slopes according to the individual types, there is no difference between the type II acromion and the type III acromion regarding the average of the slopes (p>0.05) however, there is also a significant difference between type II and type III with the average slope of type I (p 0.05). While there is no significant difference between the acromion and proc. coracoideus length averages according to acromion types, there is a significant difference between these values compared to gender. When we examined the distance between acromion and proc. coracoideus both between acromion types and between genders, there was no statistically significant difference (p> 0.05). When we examine LAA, AI, CSA values both between acromion types and between genders, there is no significant difference (p> 0.05). There are correlations between LAA, AI, CSA. While this correlation is negative between LAA with AI and CSA, there is a positive correlation between AI and CSA. There is no significant difference when we compare acromiohumeral distance between acromion types, there is a significant difference when we compare between genders. When we look at the distribution of os acromiale, there are 5 os acromiale in 3 women and 2 men. When we examine the presence of os acromiale between genders, there is no statistically significant difference.