Kolombiya Devleti ile FARC arasındaki barış anlaşması ve Kolombiya'da barış anlaşması sonrası süreç
The peace agreement between Colombian State and FARC and post-agreement process in Colombia
- Tez No: 648370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN UYSAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan çatışmaların birçok türü vardır. Bazı çatışmalar insanlar arasında, bazıları devletler arasında bazıları ise devlet ve devlet dışı aktörler arasında yaşanmaktadır. Devlet ve devlet dışı aktörler arasında yaşanan çatışmalardan biri Kolombiya Devleti ve FARC arasında gerçekleşendir. 1964 yılında başlayan bu çatışma modern dönemin en uzun süren çatışmalarından biridir. 52 yıl süren çatışma, 2016 yılında imzalanan barış anlaşması ile görece olarak sona ermiştir. Anlaşma ile çatışmanın ortaya çıkması ve sonrasında büyümesinde etkili olan birçok noktaya değinerek kalıcı bir barış hedeflenmiştir. Bu nedenle anlaşmanın uygulanması çok önemlidir. Çünkü ancak anlaşmanın uygulanması ile hedefler yerine getirilebilmektedir. Buradan hareketle bu çalışmanın araştırma sorusu“Kolombiya'ya yaklaşık elli yıl sonra kırılgan da olsa bir barış getiren barış anlaşmasının yeterince uygulandığı ve bu sayede ülkede kalıcı barışa ulaşıldığı ileri sürülebilir mi?”olarak tasarlanmıştır. Bu soruya yanıt vermek için Kolombiya barış anlaşmasının uygulanma oranları ölçülmüştür. Ölçümler için anlaşmanın temel altı maddesi başta olmak üzere 578 şartın uygulanma oranlarına bakılmıştır. Çalışmada“Eğer barış anlaşmasının temel maddelerinin tamamen uygulanmasında eksiklik var ise o zaman kalıcı barışa ulaşmak zaman alabilir.”hipotezinin kanıtlanıp kanıtlanamayacağına bakılmıştır. Buna göre özellikle altı temel maddenin uygulanmasında tamamlanma oranının düşük olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra bu tez çalışması için görüşülen Kolombiyalı akademisyenler de anlaşmanın uygulama oranını düşük bulmaktadır. Çalışma için, akademisyenlerin görüşleri ve yazarın ülkede gerçekleştirdiği araştırma ve gözlemler eldeki veriler ile birlikte değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda elde edilen bulgulara göre Kolombiya barış anlaşmasının uygulanmasında bazı eksiklikler olduğu ve bu eksikliklerin kalıcı barışı elde etmeyi yavaşlattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many types of conflicts as old as human history. Some conflicts occur between people, some between states, and some between state and non-state actors. One of the conflicts between state and non-state actors took place between the state of Colombia and the FARC. This conflict, which started in 1964, is one of the longest civil conflicts in modern history. The conflict, which lasted for 52 years, ended with a peace agreement signed in 2016. With the agreement, a lasting peace is aimed by addressing many points that prevent the re-emergence of conflict. Therefore, the implementation of the agreement is one of the most significant steps of the peace process. Because only with the implementation of the agreement would the targets be fulfilled. From this point, the research question of this study is proposed as“Could it be anticipated that the 2016 peace agreement has been sufficiently implemented and thus permanent peace achieved in the country?”To answer this question, the implementation rates of the Colombian peace agreement were measured. For the measurements, the application rates of 578 stipulations, especially the six fundamental points of the agreement, were examined. The hypothesis of this study is“If there is a deficiency in the full implementation of the basic articles of the peace agreement, then it may take time to achieve permanent peace.”Whether the hypothesis can be proved or not has been examined. Accordingly, it was observed that the completion rate was low especially in the implementation of the six fundamental points. In addition, Colombian scholars, interviewed for this thesis study, find the implementation rate of the agreement low. For this thesis, the opinions of the scholars, research and observations of the author in the country were evaluated together with the available data. According to the findings obtained, it has been determined that there are some deficiencies in the implementation of the Colombian peace agreement and these deficiencies slow down the achievement of permanent peace.