Ayvalık evlerinde süsleme
The decorations of Ayvalık houses
  1. Tez No: 648369
  2. Yazar: DUYGU ŞAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Dönemin refahını ve sosyo kültürel ortamını gözler önüne seren Ayvalık'ın geleneksel konutları, 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarına tarihlendirilmiştir. Bölgede yoğunlukta olan Rum nüfusun ortaya koyduğu bu yapıların önemli bir kısmı günümüze ulaşabilmiştir. Çalışma konumuz olan Ayvalık konutlarındaki süslemeler ile yapılardaki zengin çeşitlilik aktarılmaya çalışılmıştır. Daha önceki yayınlarda Ayvalık konutları ile ilgili önemli bilgiler sunulsa da bu yapıların süsleme programı üstün körü aktarılmıştır. Tez çalışmamızdaki amaç bugüne kadar çeşitli araştırmalara konu olmuş Ayvalık konutlarındaki süslemelerin incelenip değerlendirilmesidir. Bölgede yürüttüğümüz arazi çalışmaları, özgün mimari özelliklerini koruyabilmiş konutlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Ayvalık' ta incelediğimiz toplamda 48 konutun detaylı dış süsleme analizi, çizimi ve değerlendirilmesi yapılarak, tespit ettiğimiz süsleme unsurlarının önceki devrin tüm sanat dallarındaki benzer veya tamamıyla aynı olan örneklerinin incelenmesiyle yakın kültür alışverişi ve etkileşimleri tespit edilerek çalışmamız sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Revealing the welfare and socio-cultural environment of the period, Ayvalık's traditional residences are dated to the 19th and early 20th centuries. An important part of these structures, which are exposed by the rum population, which is concentrated in the region, has survived to the present day. The rich variety in the buildings was tried to be transferred with the ornaments in Ayvalık residences, which are our study subject. Although important information about Ayvalık residences was presented in previous publications, the ornamentation program of these buildings was conveyed blindly. The field studies we have conducted in the region have focused on residences that have preserver their original architectural characteristics. Our study ended with detailed exterior decoration analysis, drawing and evaluation of 48 residences in Ayvalık, and close cultural exchange and interactions by examining the similar or completely identical examples of the ornamental elements in all branches of art of the previous period.