Afet sonrası yeniden yapılanma döneminde prefabrike geçici konutlardaki yaşam şartlarını irdeleyen katılımcı yaklaşım önerileri
The arrangement of temporary houses with participantfocused design methods in the post-disaster awareness andhealing period
- Tez No: 648379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsanların yaşamlarını geçirdikleri evlerini, afet nedeniyle kaybetmeleri sonucu yaşadıkları travmayı ve geçici konutlardaki geçicilik kavramını en az seviyede hissetmeleri, travma sonrası iyileşme dönemini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu kapsamda, geçici konutların iyileşme döneminde olumlu bir etken olarak kullanılabilmesi araştırılmıştır. Afetzedeler, yapılan araştırmalara göre yaşadıkları konutların“geçici”olduklarını bilmelerine rağmen çeşitli değişiklikler yaparak geçici konutlarını“evcilleştirmek”için çabalamışlardır. Ev sıcaklığı olmayan prefabrike geçici konutların bir“ev”haline getirilmesi, içinde yaşayacak olan afetzedelerin de katılımı ile afet sonrası yaşanan travmayı yenmek adına bir yöntem olarak kullanılması hedeflenmiştir. Genellikle kalıcı konutlarda uygulanan katılımcı tasarım yöntemlerinin, geçici konutlarda da iyileşme dönemini olumlu etkilemesi amacıyla kullanılabileceği düşünülmüştür. Ana amaç kullanıcıyı aktif hale getirmek olacaktır. Araştırma kapsamında fiziksel mekan ve kullanıcı arasındaki bağ, mekan ve insan ilişkileri, geçici konutları evcilleştirmek ve bütün bunların katılımcı odaklı yöntemlerle uygulanabilirliği tartışılacaktır. Bu amaçlar doğrultusunda 21-23 Şubat 2020 tarihleri arasında Düzce'de 112 kişi ile yüz yüze anket çalışması yapılarak afetzedelerin geçicilik ve ev kavramı ile mekan algıları ölçülerek veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of people losing their homes due to disaster; the fact that the trauma they have been experienced and the concept of“impermanence”in temporary housing to a minimum, positively affects the recovery period after trauma. In this context, it has been researched that temporary residences can be used as a positive factor in the recovery period. Although the victims knew that the houses they live in were“temporary”, according to the researches; they made efforts to“tame”their temporary houses by making various changes. It is aimed to be used as a method to overcome the trauma experienced after the disaster with the participation of disaster survivors by transforming pre-fabricated temporary houses without house temperature into a“house”. Participant design methods generally applied in permanent residences; it is thought that it can be used in temporary dwellings to positively affect the recovery period. The main purpose will be to activate the user. In the scope of the research; physical space-user bond, space-human relations, tame temporary homes and the applicability of all of these with participatory-oriented methods; will be discussed. In this directional purposes, face to face surveys were conducted with 112 people in Düzce between 21-23 February 2020; the research analysis was optained by measuring the“temporality”and“home”concept of the victims and their“perception of space”.