Kan ve idrar örneklerinden izole edilen escherichia coli izolatlarında virülans genlerinin araştırılması
Investigation of virulence genes in escherichia coli isolated from blood and urine samples isolates
  1. Tez No: 648390
  2. Yazar: LAMAN HASANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÜRK DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ekstraintestinal patojenik Escherichia coli izolatları insanlarda en yaygın gram negatif bakteriyel patojenlerdir ve idrar yolu enfeksiyonları, sepsis, yenidoğan menenjiti ve diğer ekstraintestinal enfeksiyonlara neden olabilir. Enfeksiyonların şiddetinden virülans faktörleri sorumludur. E. coli`nin virülans özelliklerinin bilinmesi, karmaşık patojenik yapılarını anlamak için önemlidir. Bu çalışmada kan ve idrar örneklerinden izole edilen E. coli suşlarının virülans genlerinin (kpsM II, neucK1, hlyF, fyuA, afa/draBC, sat, chuA, fimH, tsh, yfcv, ibeA, traT, iucD, usp, iutA, cnf1, hlyA, papC, sfa/focDE ve ompT) araştırılması amaçlanmıştır. Selçuk Universitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına çeşitli kliniklerden gönderilen kan kültürü örneklerinden izole edilen 50 E. coli ve idrar kültürü örneklerinden izole edilen 100 E. coli izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan toplam E. coli izolatlarının tanımlanması ve antibiyotik duyarlılık testi VITEK2 otomatize sistemi ile yapıldı. İzolatların virülans genlerinin saptanması için PZR yöntemi kullanıldı. Verilerin istatiksel analizi ki-kare testi ve gerektiğinde Fisher kesin testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Extraintestinal pathogenic Escherichia coli isolates are the most common gram-negative bacterial pathogens in humans and can cause urinary tract infections, sepsis, neonatal meningitis and other extraintestinal infections. The virulence factors are responsible for the severity of the infections. Knowing the virulence characteristics of E. coli is important for understanding its complex pathogenic structures. In this study, virulence genes of E. coli strains isolated from blood and urine samples (kpsM II, neuc K1, hlyF, fyuA, afa/draBC, sat, chuA, fimH, tsh, yfcv, ibeA, traT, iucD, usp, iutA, cnf1, hlyA, papC, sfa/focDE and ompT) were aimed to be investigated. 50 E. coli isolated from blood culture samples and 100 E. coli isolates isolated from urine culture samples sent from various clinics were included in the study Selcuk University Medical Faculty Hospital Medical Microbiology Laboratory. İdentification of the total E. coli isolates included in the study and antibiotic susceptibility test were performed with the VITEK2 automated system. PCR method was used to detect virulence genes. Statistical analysis of the data was done with chi-square test and Fisher exact test if necessary.