Analysis of admission and discharge controls with retrials in intensive care units
Yoğun bakım ünitelerinde tekrar denemeli hasta kabul ve taburcu etme kontrollerin incelenmesi
- Tez No: 648389
 - Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN LERZAN ÖRMECİ ALİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHUN ÖZKAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Hospitals, Health Care Management
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yoğun Bakım Üniteleri (YBÜ) kıt kaynaklardır ve çoğu zaman yüksek doluluk oranlarıyla çalışırlar. Sınırlı sayıda boş yatak bulunduğu durumlarda, yeni gelen hastalar bazen YBÜ'ye reddedilirler, bazen de mevcut bir hastanın erken taburcu edilmesiyle kabul edilirler ki, bu durum hem hasta geri kabullerini hem de hasta/hastaneler için maliyetleri artırabilir. Bununla birlikte, söz konusu olumsuz sonuçları azaltmaya yönelik, iyi tanımlanmış bir hasta kabul ve taburcu etme planı bulunmamaktadır. Bu tezde, birçok hasta tipine hizmet veren ve ilk defa gelen hastalar ile tekrar kabul edilen hastalar arasındaki ilişkiyle, farklı hastalık seviyeleri arasındaki ilişkiyi yansıtan, aynı zamanda da yeni gelen hastaları reddetme ve onları kabul ederek başka hastaları erken taburcu etme kararları arasındaki ilişkiyi inceleyen kavramsal bir YBÜ tasarlıyoruz. Bunu yapabilmek için, daha önce YBÜ'den taburcu edilmiş hastalardan oluşan sanal bir yeniden-kabul yörüngesi tanımlıyoruz. Bu tarz modelleri temsil etmek ve incelemek için kullanılan iki ana yaklaşım vardır: Markov Karar Süreçleri (MKS) ve akışkan modelli yaklaşımlar. Kavramsal modelde, onu teorik olarak inceleyemeyecek kadar fazla boyut olduğundan, ilk olarak kavramsal modelden biraz uzaklaşıp, tek hasta tipi ve tek iyileşme sürecinden oluşan daha basit bir model ele alıyoruz ve böylelikle hasta kabul ve taburcu etme kararlarının hasta geri kabulleri üzerindeki etkisini arındırmış oluyoruz. Bu basit model için kesik zamanlı bir MKS sunuyoruz ve en iyi kabul ve taburcu etme planının yapısını inceliyoruz. Daha sonra, kavramsal model için en iyi kabul ve taburcu etme planı bulmaktan ziyade, başarılı sonuçlar üreten planlar bulmak üzere kesik zamanlı bir MKS sunuyoruz. Daha sonra, kavramsal modeldeki gibi bir ortamda hasta kabul ve taburcu etme işlemlerini kontrol etmek üzere belirleyici akışkan bir model geliştiriyoruz ve durağan durumdaki akışkan modelin en iyi planının doğrusal olmayan bir problemi çözerek elde edileceğini gösteriyoruz. Doğrusal olmayan problemin sayısal çözümünü kullanan sezgisel bir plan öneriyoruz. Son olarak, YBÜ ortamını temsil eden ayrık olaylı bir benzetim ortamı geliştiriyoruz. Benzetim ortamı YBÜ'deki değişik boyutları temsil ettiği gibi çeşitli kabul planlarının uygulanmasına da olanak sağlıyor. Benzetim ortamını, önerdiğimiz sezgisel planların verimlerini genel geçer planların verimleriyle karşılaştırmak üzere kullanıyoruz. Sayısal sonuçlar önerdiğimiz sezgisel planların genel geçer planlara önemli derecede üstünlük sağladığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Intensive Care Units (ICUs) are scarce resources and operate most of the time under high occupancy rates. When faced with limited bed availability, arriving patients are sometimes refused or admitted by discharging an existing patient early, which may result in both increased readmission rates and patient/hospital related costs. Yet, there is not a well-defined admission and discharge control policy to decrease such adverse consequences. In this thesis, we consider a conceptual ICU setting that serves multiple types of patients, which reflects the trade-offs between first-time and recurring patients, between different health stages as well as between the early-discharge and rejection decisions. To do this, we define a so-called readmission orbit whose population consists of patients who are to be readmitted after a previous ICU discharge. There are two major approaches available to represent and analyze such a model: Markov Decision Processes (MDPs) and fluid approximations. Since the conceptual model suffers from the curse of dimensionality, we first consider a simple version of the conceptual model with only one patient type and one health condition, by which we isolate the effects various admission and discharge decisions on readmissions. We present a discrete-time MDP formulation for the simple model and investigate the structure of the optimal admission and discharge control policy under such a model. Next, we present discrete-time MDP formulation for the conceptual model, which aims to develop a well-performing and implementable policy, rather than finding an optimal policy. Then, we develop a deterministic fluid model to control admissions and discharges in such an environment and show that the optimal control of the fluid model in the steady state can be obtained by solving a nonlinear problem. We derive a heuristic policy based on the solution of this nonlinear problem. Finally, we develop a discrete-event simulation platform that represents the ICU system. The platform is quite general, so that it can represent ICUs with different characteristics as well as a variety of control policies. We use this platform to benchmark the performance of the proposed heuristic policies, with those of the two state-of-the-art policies. Numerical results show that our proposed policies significantly outperform the the state-of-the-art policies.