Türkiye'de bilimsel dalış
Scientific diving in Turkey
  1. Tez No: 648392
  2. Yazar: ÇAĞATAY TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ŞENSURAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ekonomik, teknolojik, askeri ve bilimsel gelişmeler, insanoğlunun bilinmeyene ulaşmasına ön ayak olmuştur. Zaman içerisinde imkânlardaki artış insanoğlunu sualtına yöneltmiştir. İnsanların sualtına yönelik ilgi ve taleplerinin artmasıyla dalışa yönelik teknolojik gelişmeler de hız kazanmış ve sualtında gerçekleştirilen keşifler bilimsel temelde meydana gelmeye başlamıştır. Bilimsel olarak önemli bir atılım olan bilimsel dalışın önemi her geçen gün artmaktadır. Çalışma Mayıs 2018 – Ağustos 2019 tarihleri arasında ülkemiz üniversitelerinin su ürünleri, balıkçılık teknolojisi mühendisliği ve deniz bilimleri alanlarında görev yapmakta olan akademisyenler ve lisansüstü öğrencilerle yüz yüze ve çevrimiçi anketler vasıtasıyla yürütülmüştür. Anket çalışmasına katılan 65 dalıcının yalnızca 3'ü bilimsel dalıcı brövesine sahiptir. Katılımcıların %62'si ülkemizde hali hazırda geçerli olan, bilimsel dalıcı sertifikası almanın zorunlu olmaması gerektiği görüşündedir. Ancak katılımcıların %55'i ulusal bir bilimsel dalış komitesinin oluşturulması gerektiği kanaatindedir. Böyle bir bilimsel komite, bilim insanlarının denizel yaşamı ve sahip olduğu değerleri anlatmak için gösterdiği çabayı daha görünür hale getirme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Economic, technological, military and scientific developments have led to the transportation of human beings to the known. The increase in opportunities over time has directed human beings under water. With the people's increasing interest and demands to the underwater, technological developments for diving have accelerated. With technological advances, underwater discoveries have started to take place on a scientific basis. The importance of scientific diving, which is an important scientific breakthrough, is increasing day by day. In this study, rather than being a compilation of researches conducted using scientific diving, it was aimed to make a quantity synthesis of the current marine sciences faculties of state universities, which is one of the main disciplines that use diving as a tool or purpose at universities in our country. The study was carried out between May 2018 - August 2019 with face-to-face and online surveys with academics and graduate students working in the universities of fisheries, fisheries technology engineering and marine sciences. Only three of sixty-five divers participating in the survey have scientific divers certificate. 62% of the participants are of the opinion that it should not be obligatory to obtain a scientific diver certificate, which is currently valid in our country. However, 55% of the participants think that a national scientific diving committee should be established. Such a scientific committee has the potential to make scientists' effort to explain marine life and its values more visible.