Profesyonel dalgıç sağlığı açısından ulusal ve uluslararası standart ve mevzuatların karşılaştırılması
Comparison of national and international standards and regulations on professional diver health
  1. Tez No: 986061
  2. Yazar: AHMET VEYSEL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Profesyonel dalgıçlarda dalışa uygunluk muayeneleri hem iş sağlığı ve güvenliği hem de dalgıcın bireysel sağlığının korunması açısından hayati öneme sahiptir. Mevzuatlar ve standartlar ile belirlenen bu muayenelerin kapsamı, sıklığı ve yetkili hekim nitelikleri ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Ülkemizde bu alandaki temel düzenleme olan Profesyonel Sualtıadamları Yönetmeliği ise uzun süredir kapsamlı bir güncellemeye tabi tutulmamıştır. Amaç: Bu çalışma, ülkemizde yürürlükte olan Profesyonel Sualtıadamları Yönetmeliği'nin profesyonel dalgıçların dalışa uygunluk muayenelerine ilişkin hükümlerini, farklı ülkelerin mevzuatları ve uluslararası standartlarıyla karşılaştırarak mevcut düzenlemenin bilimsel ve uluslararası ölçütlerle uyum düzeyini değerlendirmek ve güncellenmesine yönelik öneriler sunmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada 23 ülkeye ait profesyonel dalış mevzuatı ile 6 uluslararası rehber ve standart incelenmiştir. İncelemelerde, dalışa uygunluk muayenelerinin sıklığı, içerik ve kapsamı, zorunlu tutulan tetkikler ile muayeneyi yapmaya yetkili hekimlerin nitelikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: İncelenen tüm mevzuatlarda dalışa uygunluk muayenelerinin periyodik yapılması yasal zorunluluk olarak belirlenmiştir. En sık uygulama yıllık muayene olup, Portekiz ve Bulgaristan'da altı ayda bir, Kanada ve Arjantin'de yaş gruplarına göre iki yılda bir veya yılda bir; Türkiye'de ise iki yılda bir muayene yapıldığı tespit edilmiştir. Solunum, dolaşım, nörolojik, kas-iskelet, KBB, göz ve psikiyatrik muayeneler çoğu ülkede zorunlu iken; diş, endokrin, dermatolojik ve genitoüriner sistem muayeneleri sınırlı sayıda ülke mevzuatında yer almamaktadır. Hemogram, biyokimya, EKG ve solunum fonksiyon testleri çoğu ülkede rutin olarak yapılan tetkiklerdir. Akciğer grafisi, efor testi ve disbarik osteonekroz taraması çoğu ülkede yalnızca klinik endikasyon varlığında uygulanmaktadır. İdrar tetkiki ülkemiz, Belçika ve Yunanistan dışındaki ülkelerde rutin olarak yapılmaktadır. Hekim yetkilendirmelerinde ülkelerin büyük kısmında dalış tıbbı eğitimi veya sertifikasyonu zorunlu tutulmuştur. Sonuç: Yapılan karşılaştırmalı analiz, ülkemizdeki profesyonel dalış mevzuatının sağlık yönünden uluslararası standartlarla tam uyumlu olmadığını ve bilimsel verilere göre güncellemeye ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Güncellenecek mevzuatta dalışa uygunluk muayeneleri ile sağlıkla ilgili hükümlerin tüm detayları içeremeyeceği için genel çerçevede ele alınması, dalışa uygunluk muayenelerinin kapsamı ve yöntemine ilişkin ayrıntıların ise güncel bir ulusal veya uluslararası rehbere atıfla düzenlenmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fitness-to-dive examinations (FTD) for professional divers are of vital importance both in terms of occupational health and safety and the protection of the diver's individual health. The scope, frequency, and qualifications of the authorized physicians for these examinations differ between countries. In our country, the main regulation in this field, the Professional Divers Regulation, has not been subjected to a comprehensive update for a long time. Objective: This study was carried out to compare the provisions of the Professional Divers Regulation, which is currently in force in our country, concerning fitness to dive examination of professional diver, within the legislations and international standards of different countries, to evaluate the level of compliance of the our regulation with scientific and international criteria, and to make recommendations for its update. Materials and Methods: In this study, the professional diving legislations of 23 countries and 6 international guidelines and standards were reviewed to evaluate the frequency, content, and scope of the fitness-to-dive examinations, the mandatory tests, and the qualifications of the physicians authorized to perform the fitness to dive examinations comparatively. Results: In all of the legislations reviewed, it was determined that periodic fitness-to-dive examination is defined as a legal obligation. The most common frequency of FTD examination is once a year. But it is every six months in Portugal and Bulgaria, once a year or once every two years depending on age groups in Canada and Argentina and once every two years in our country. Respiratory, circulatory, neurological, musculoskeletal, ENT, ophthalmological, and psychiatric examinations are mandatory in most countries, while dental, endocrine, dermatological, and genitourinary system examinations are not included in a limited number of legislations. Hemogram, biochemistry, ECG, and pulmonary function tests are routinely performed tests in most countries. Chest X-ray, exercise test, and dysbaric osteonecrosis screening are applied only in the presence of clinical indications in most countries. Urine test is routinely performed in all countries except our country, Belgium, and Greece. Physicians certified for diving medicine are authorized for FTD examinations in most countries. Conclusion: The comparative analysis showed that the professional diving legislation in our country is not fully compatible with international standards in terms of health aspects, and needs updating in accordance with scientific data. It has been concluded that since the updated legislation cannot contain all the details regarding FTD examination, it would be appropriate to address them in a general framework, and to arrange the details regarding the scope and method of FTD examinations with reference to an up-to-date national or international guideline.