Halka açık anonim ortaklıklarda yönetim kontrolünün değişmesi
Change of management control in publicly held joint stock companies
  1. Tez No: 648393
  2. Yazar: BARIŞ GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Farklı menfaat gruplarından teşekkül eden halka açık anonim ortaklıkların yönetim kontrolüne sahip olmak kontrol sahibine ortaklıkla ilgili strateji ve politikaları belirlemek gücünü vermektedir. Yönetim kontrolünün değişmesiyle bu güç bir kişi veya grubun elinden başka bir kişi veya gruba geçmektedir. Bu değişikliğin gerçekleşme şekli, ortaklık paydaşları arasındaki menfaat çatışmaları, yönetim kurulları ve azınlık pay sahipleri üzerindeki etkileri bakımından önemli hukuki ve ekonomik sonuçları vardır. Türkiye'de sermaye piyasasının gelişim göstermesi ve halka açılma oranlarının artmasıyla beraber uygulamada birtakım sorunların görülmeye başlanacağı açıktır. Bu çalışmayla amaçlanan uygulamada görülmesi muhtemel sorunların teorik altyapısının oluşturulmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Having a management control over a publicly held joint stock company that is composed of different interest groups bestows the controlling individual with the power to determine the strategy and policies of the company. When the management control shifts to another individual or group, so does this power to another individual or group. The manner of said shift in control has significant legal and financial effects with regards to conflicts of interest among shareholders of the company, on the boards of directors and minority shareholders. It is clear that numerous issues will be faced in practice as the capital markets develop and the rate of public offerings increase in Turkey. The aim of this study is to contribute to the formation of a theoretical framework to the issues that are likely to be faced in practice.