Pancar kökü suyunun futbolcularda aerobik performans ve bazı teknik beceri düzeyleri üzerine etkisi
Effect of beetroot juice on aerobic performance and some technical skill levels of football players
- Tez No: 648394
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma amatör futbolcuların yo-yo testi öncesi, nitrattan zengin besinsel pancar kökü suyunun aerobik performansa ve buna bağlı olarak bazı teknik beceri düzeylerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmamıza aktif olarak futbol hayatına devam eden yaş ortalamaları 17,87 ± 0,80 yıl, boy ortalamaları 172,25 ± 7,38 cm, vücut ağırlık ortalamaları 67,85 ± 6,96 kg olan 16 gönüllü erkek katılmıştır. Tüm katılımcılara (n=16) yapılan ilk test kontrol grubu ölçümleri olmuştur. İkinci ölçümde 8 kişi plasebo, 8 kişi pancar kökü suyu takviyesi almışlar ve aynı kişiler üçüncü ölçümde önceki ölçümde aldıklarının tam tersini almışlardır. Kilogram başına 2 gr konsanrte pancar suyu(~12.8 mmol NO3-) takviye verilmiştir. Plasebo grubuna performanslarını etkilememesi adına aynı renkte meyve suyu verilmiş ve takviyelerden sonra iki buçuk saat beklenip ardından sporcular yo-yo testi ve sonrası teknik beceri testlerine alınmışlardır. Takviyenin etkisinden çıkmaları için 3-7 gün wash-out süresi tanınmış ve aynı testler 3 kez farklı günlerde uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanıldı. Farklı zamanlarda uygulanan testlerin karşılaştırılması amacıyla Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi (Repeated-Measures ANOVA) kullanılmıştır. Sferisite varsayımının sağlanmadığı durumlarda Greenhouse-Geisser düzeltmesi kullanılmıştır. Tekrarlı ölçümler sonucunda anlamlı farklılık bulunan değerler için farklılığın hangi veri grubundan kaynaklandığını tespit etmek için Benferroni post hoc testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the effects of nitrate-rich nutritional beet root juice on aerobic performance and some technical skill levels before the yo-yo test of amateur football players. 16 volunteer men with an average age of 17.87 ± 0.80 years, average height of 172.25 ± 7.38 cm, body weight averages 67.85 ± 6.96 kg participated in our study actively. The first test to all participants (n = 16) was the control group measurements. In the second measurement, 8 people took placebo and 8 people took beet root juice supplements and the same people took the opposite of the third measurement they took in the previous measurement. 2 grams of concentrated beet juice (~ 12.8 mmol NO3-) was added per kilogram. In order not to affect their performance, the placebo group was given the same color juice, and after two and a half hours after the supplements, the athletes were taken to the yo-yo test and post-technical skill tests. A wash-out time of 3-7 days was given to get rid of the effect of the supplement and the same tests were applied 3 times on different days. SPSS 20.0 package program was used to analyze the data. Repeated-Measures ANOVA in Repeated Measurements was used to compare the tests applied at different times. In the absence of sphericity assumption, Greenhouse-Geisser correction was used. Benferroni post hoc test was used to determine from which data group the difference originated for values with significant differences as a result of repeated measurements.