Antalya İl Sağlık Müdürlüğü çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyleri ve duygu durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between physical activity levels and emotional states of Antalya Provincial Health Directorate employees
  1. Tez No: 648403
  2. Yazar: FATİH GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TENNUR YERLİSU LAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı kamu sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeylerini ve duygu durumlarını tespit etmek, çalışanların fiziksel aktivite düzeyleri ile duygu durumları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi; Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nde çalışan 72 erkek ve 92 kadın, toplam 164 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek amacıyla“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”(UFAA), duygu durumlarını tespit etmek için“Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği”(PNDÖ) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, Kolmogorov-Smirnov, Independent Sample t Test, Mann-Whitney U ve İkili Korelasyon testleri kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesi sonucunda araştırmaya katılan çalışanların egzersiz yapma nedenlerinin başında“sağlıklı hissetmek”ve“günlük stresten kurtulmak”olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the physical activity levels and emotional states of public health employees, and to review the physical activity levels and emotional states of the employees. In the research, relational scanning model, which is one of the quantitative research models, was used. It consists of a total of 164 participants, 72 men and 92 women working at Antalya Provincial Health Directorate. In order to determine the physical activity levels of the individuals participating in the research,“International Physical Activity Questionnaire”(UFAA), to detect emotional states“Positive-Negative Emotion Scale”(PNDS) and personal information form were used. In the analysis of the data obtained, Kolmogorov-Smirnov, Independent Sample t Test, Mann-Whitney U and Bilateral correlation tests were used. As a result of analyzing the data, it was determined that the main reasons for the employees participating in the research are“feeling healthy”and“getting rid of daily stress”.