Eski Mısır'da başkentler
The capital cities in Ancient Egypt
- Tez No: 648404
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Kentlerin ortaya çıkışı, birçok bölgede farklılık gösterdiği gibi Eski Mısır'da bambaşka boyutlarda gerçekleşmiştir. Çevresindeki diğer uygarlıklardan izlediği ayrı yol, uygarlığının kentlerine de yansımış ve günümüzde Eski Mısır kentlerinin ilgiyle karşılanmasına neden olmuştur. Eski Mısır uygarlığındaki kentler, Nil ırmağı çevresine kurulmuş ve uzun süre kullanılmalarına rağmen ya tarım arazileri altında ya da günümüz yerleşimleri altında kalmıştır. Bu nedenle bazı araştırmacılar Eski Mısır uygarlığını kentsiz bir uygarlık olarak tanımlamışlardır. Söz konusu tanımlama Eski Mısır için geçerli olmamalıdır çünkü Mısır'da kent kurmak, bir gelenek hâline gelecek şekilde önem kazanmıştır. Bu çalışma, kentsiz bir uygarlık tanımının aksini ispat edecek başkentlere odaklanmaktadır. Mısır'daki siyasî birliğin MÖ 3000'li yıllarda sağlanmasının ardından İskender'in Mısır'a girişine kadar tam on bir başkent kurulmuştur. Bu başkentler günümüze kadar ayrı bir biçimde ele alınmış ve kazı yapılma imkânına sahip olan kentler kazılmıştır. Çalışmamız, Eski Mısır'ın başkentlerinin bir bütün olarak ele alınmasından yola çıkarak bu eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Eski Mısır kenti hakkında bilgi verildikten sonra on bir başkent ele alınmıştır. Ayrıca Eski Mısır uygarlığı kentlerinin çevre uygarlıklardaki kentlerle olan benzerlikleri ve farklılıkları da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of the cities took place in ancient Egypt in different dimensions, as in many regions. The separate road followed by other civilizations around it has also been reflected in the cities of its civilization and has attracted the attention of the cities of Ancient Egypt today. Cities in Ancient Egyptian civilization were established around the Nile River and, although they were used for a long time, they remained either under agricultural land or under modern settlements. For this reason, some researchers have defined the Ancient Egyptian civilization as an urban civilization. The definition in question should not be valid for Ancient Egypt because establishing a city in Egypt has become important as a tradition. This study focuses on capitals that would prove the opposite of the definition of a civilization without a city. Eleven capital cities were established until the arriving of Alexander the Great to Egypt after the political union in Egypt was established in 3000 BC. These capitals have been studied separately until today and cities with the possibility of excavation have been excavated. The study aims to examine this shortcoming by considering the capitals of Ancient Egypt as a whole. Eleven capitals were studied after giving information about the Ancient Egyptian city. In addition, the similarities and differences of the cities of Ancient Egypt civilization with the cities in the surrounding civilizations were emphasized.