Cooperation between the African Union (AU) and the European Union (EU) with regard to peacemaking and peacekeeping in Africa
Afrika Birliği (AU) ve Avrupa Birliği (AB) arasında Afrika'da barış yapma ve barışı koruma konusunda işbirliği
  1. Tez No: 743926
  2. Yazar: ABDURRAHİM SIRADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. G. C. OLIVIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Johannesburg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Soğuk Savaş döneminin sona ermesinden bu yana, barış ve güvenlik Afrika devletlerinin en önemli önceliği olmuştur. Afrika devletleri 1960'lı yıllarda bağımsızlıklarını kazanmasından itibaren silahlı çatışmalar, savaşlar ve soykırımlardan olumsuz etkilenmiştir. Sudan ve Somali gibi günümüzde hala çatışma içinde olan ülkeler vardır. Silahlı çatışmalar Afrika'nın sosyal ve ekonomik gelişmelerini olumsuz etkilemekte. Ayrıca bu durum, Afrika'nın siyasi istikrarını özellikle de barış ve güvenliğini tehdit etmektedir. Uluslararası toplum, Afrika'da barışı, güvenliği ve istikrarı sağlamak için aktif olarak çalışmaktadır. BM şimdiye kadar on sekiz barışı koruma operasyonu gerçekleştirmiş; günümüzde ise Afrika'da sekiz barışı koruma operasyonunu yönetmektedir. Bu çalışma, barışı koruma operasyonlarının kıtada barış ve istikrarı sağlamak için çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışmanın odak noktası ve amacı, Afrika'da barış yapma ve barışı koruma konusunda Avrupa Birliği (AB) ve Afrika Birliği (AfB) arasındaki işbirliğini araştırmaktır. 2000 yılında Kahire'de yapılan ilk AB-Afrika Zirvesi'nden bu yana AB ile AfB arasındaki işbirliğinin arttığı görülmüştür. AB ve AfB yakın zamanda insan hakları ve yönetim, ekonomik büyüme ve barış ve güvenlik gibi çok çeşitli alanlarda ilişkilerini güçlendirmektedir. Önemli bir gelişme olarak, ikinci AB-Afrika Zirvesi 2007'de Lizbon'da yapıldı. Bu zirvede AB, AfU ile ilişkilerinin kapsamlı, güçlü ve uzun vadeli bir plan içinde gerçekleşmesinin önemi üzerinde durmuştur. AB ve Afrika, güçlü tarihsel, ticari ve sömürge bağları ile birbirine bağlıdır ve istikrarlı ve gelişmiş bir Afrika AB için önemlidir. Silahlı çatışmalar sadece Afrika kıtasının çıkarlarını değil, aynı zamanda Avrupa devletlerinin çıkarlarına da zarar vermektedir. Bu açıdan AB, AfB ile barış ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Cold War era, peace and security have been the first priority of the African states. Africa is afflicted by the armed conflicts, wars and genocide since the African states gained their independence in 1960s. There are still some countries that have been involved in conflicts including Sudan and Somalia. Armed conflicts undermine the Africa's social and economic developments. Furthermore, this situation threatens African political stability in particular, peace and security. The international community is actively engaged in promoting peace, security and stability in Africa. So far, the UN has conducted eighteen peacekeeping operations; it still leads eight peacekeeping operations in Africa. It was found that peacekeeping operations are crucial to sustain peace and stability on the continent. The focus and aim of this study is to investigate cooperation between the European Union (EU) and the African Union (AU) with regard to peacemaking and peacekeeping in Africa. It was found that cooperation between the EU and AU has increased since the first EU-Africa Summit in Cairo, 2000. Both the EU and the AU have recently strengthened their relationships in a wide range of activities including human rights and governance, economic growth as well as peace and security. Importantly, the second EU-Africa Summit was held in Lisbon, 2007. The EU highlighted the importance of a comprehensive, robust and long-term framework for its relations with the AU. The EU and Africa are connected by strong historical, trade and colonial links and the EU has a deep interest in prosperous and stabilised Africa. Meanwhile, armed conflicts not only paralyse the African continent's interest but also the European states' interest. Thus, the EU has reinforced its relationships with the AU in the fields of peace and security.