Türk belediye bankacılığının gelişimi ve mahalli hizmetlerin yürütülmesinde İller Bankası'nın fonksiyonu
- Tez No: 64845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA SAKINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Belediye bankacılığı, ortaçağda bankacılık faaliyetlerinin düzenlenmesi ve kentlerin finansman ihtiyacının karşılanması amacına dönük olarak ortaya çıkmıştır. Belediye Bankacılığı, genel anlamda yerel yönetimler Bankası olarak da adlandırılabilir. Türkiye'deki belediye bankacılığı örneği,“İller Bankası”'dır. İller Bankası'nın başlıca müşterisi ve ortaklan da yerel yönetim birimleridir. Yerel yönetim birimleri olan il özel idarelerine, belediyelere ve köy idarelerine çeşitli yasalarla birtakım görevler verilmiştir. Zaman içinde ekonomide yaşanan gelişme, aşın göçler sonucundaki kentleşme olgusuyla birlikte başta belediyelerin (özellikle büyükşehir belediyeleri) yatırımlarının ve harcamalarının artmasına yol açmıştır. Bu durum ilgili kuruluşların temel finansörü olan İller Bankası'nın sürekli ön planda olmasını gerektirmiştir. İller Bankası, Türk bankacılık sektöründe,“Kalkınma ve Yatırım”bankaları grubunda yer alır. Bankanın en temel özelliği merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki aracılık rolüdür. Sahip olduğu teknik donanım ile de bizzat yerel yönetimlerin ihtiyaç duyduğu teknik hizmetleri yerine getirir. Klasik belediye bankacılığı hizmetlerinden olan belediye kredileri de bankanın temel görevlerindendir. Son yıllarda İller Bankasının teknik hizmetleri bırakıp sadece belediyelere dönük bankacılık hizmetlerinde bulunması gerektiği şeklinde görüşler ortaya çıksa da, İller Bankası'nın sunduğu teknik hizmetler son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTARCT Municipality banking come into existence in the middle age to meet the financial needs of the cities and to perform banking activities. Municipality banking can be named as Local Administration Banking in general. The sample for municipality banking in Turkey is“İller Bankası”. The main customers and the shore holders of İller Bankası was the local administration units. Some duties was given by laws to local administration units like city special administrations. The phenomenon of urbanisation which is the reason of development in economy and the over migration caused increase in financial needs and investment in municipalities (specially in big municipalities). İller Bankası occupies a place in investment and development banking groups in Turkish banking sector. The main characteristic of the said bank is that it acts as a connection body between local administration and principal administration. With the technical equipment that it has realises the needs of the local administration. Municipality loans, the classical municipality service was one of the basic characteristic of the bank. In recent years, there has been some opinions about the functions of“İller Bankası”some says that the bank must leave the technical services and have to direct towards the banking services for municipalities although the technical services which the bank supply is very important.