Türkiye'de kamu sektöründe gizli işsizlik
- Tez No: 64846
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Günümüzde tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de işsizlik ekonominin en önemli sorunlarından birisidir. Fakat özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler bu sorundan daha çok etkilenmektedir. Türkiye'de işsizliğin getirdiği problemlerden biri de kamu sektöründe ortaya çıkan gizli işsizlik olgusudur. Osmanlı İmparatorluğu'ndan devir alınan işe almada kayırmacılık, liyakatsizlik, çalışma da ise düşük verim, ehliyetsizlik, ilkeleri günümüz Türk Kamu Sektöründe halen geçerliliğini korumakta ve kamu yönetimimizi yozlaştırmaktadır. Özelleştirilen Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin personel ve verimlilik analizleri bu güne kadar yapılan hataları açıkça gözler önüne sermektedir. Ülke kalkınması, ekonominin gelişip büyümesi iyi işleyen bir kamu sektörüne bağlı olduğuna göre artık bu sektöre gereken önem verilmeli, kırtasiyecilik, merkeziyetçilik gibi diğer sorunların yanısıra personel verimsizliği sorunu da zaman geçirilmeden çözülmelidir. Kamu sektörü politikacıların oy kazanma alanı olmaktan çıkarılmalı, gerekli reform ve düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, Unemployment is one of the main problems of the economy in Turkey as it is in most of the countries of the world. But the developing countries, like ours, are much more affected by this problem. The other problem that comes out of unemployment is the concept of“Secret unemployment”in government sector. Backing and incapability in employment, inefficiency in work, inexperience have still been valid and leads to corruption in government affairs. Personnel and productivity analisis of the privatization of the Government Institutions display the mistakes made so far clearly. Since the development of a country and the growth of the economy depends on a well-organised government sector, the required importance must be given and the problems of bureaucracy, centralization must be solved immediately, together with the problem of personel productivity. Government sector should be freed from being the area of vote hunting and the necessary reforms and arrangments should be carried out. il