Türk kamu bürokrasisinde dijitalleşme: Dönüşüm, ülke incelemeleri ve model önerisi
Digitalization in the Turkish public office: Transformation country reviews and model proposal
- Tez No: 803222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bilişim ve iletişim teknolojileri, devletlerin refah seviyesinin yükselmesinde ve kamu yönetimlerinin dönüşümünde oldukça etkilidir. Varoluştan bugüne süregelen değişim ihtiyacı, yeni teknolojilerin üretilmesine; yeni teknolojilerin ortaya çıkışı da toplumsal hayatı, devlet sistemlerini ve yönetimlerini değiştirmektedir. Kamu yönetiminde, bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak, bürokrasiler yeniden yapılandırılmıştır. Bu şekilde bürokrasiler daha etkin performans sergileyerek eski hantal görünümünlerinden kurtulmuş; kamu hizmetleri de daha verimli sunulmaya başlanmıştır. Türkiye'nin kamu yönetimi ve kamu bürokrasisinin dönüşüm serüvenini anlatan çalışmada, öncelikle giriş bölümünde çalışmanın ana hatlarına değinildikten sonra, ikinci bölümde bürokrasi kavramı ve bürokrasi kuramlarından bahsedilecektir. Türk kamu bürokrasisinin tarihsel gelişimine de yine ikinci bölümde değinilecektir. Üçüncü bölümde, dijital çağda ortaya çıkan yeni kavramlardan bahsedilecek, dördüncü bölümde de Türkiye'nin dijital dönüşüm politika ve stratejileri irdelenecektir. Ayrıca, yönetimde, bürokratik anlayışta ve hizmet sunumu noktasındaki değişimden ve oluşturulan yeni kurumlardan da bu bölümde bahsedilecektir. Çalışmanın beşinci bölümde ise, BM e-devlet gelişmişlik endeksinde kendi kıtalarında lider konumda ve dijitalleşme bağlamında dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Danimarka, Güney Kore ve ABD'nin kamu yönetimleri ve bürokrasilerindeki dijital dönüşümden bahsedilecek ve elde edilen bilgiler ışığında Türkiye için“Dijital Gelişim Modeli”önerisinde bulunulacaktır. Dijital Gelişim Modeli araştırmacı tarafından oluşturulmadan önce de Heeks'in“E-Devlet Tasarım Gerçeklik Uçurum Modeli”detaylıca incelenecektir. Bahsi geçen modelden etkilenilerek öne çıkan kıstaslarının bir kısmı değiştirilip, bu parametreler üzerinden Türkiye e-devleti; Danimarka, Güney Kore ve ABD ülkelerinin e-devletleriyle kıyaslanacak ve bu ülkelerin başarılı stratejileri değerlendirilecektir. Kıyaslamalar sonucunda Türkiye'nin dijital devlet noktasındaki eksiklikleri belirlenecektir. Belirlenen noksanlıklar, Dijital Gelişim Modelinde değerlendirilecek, yeni politikalar ve uygulamalar olarak önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies are highly influential in increasing the welfare levels of states and transforming public administrations. The ongoing need for change from the beginning of existence has led to the production of new technologies, and the emergence of new technologies has also changed social life, government systems, and administrations. In public administration, using information and communication technologies, bureaucracies have been restructured. In this way, bureaucracies have become more efficient and overcome their old cumbersome appearance, and public services have started to be delivered more effectively. In a study that narrates the transformation journey of Turkey's public administration and public bureaucracy, the main outlines of the study will be discussed in the introduction section, followed by a discussion of the concept of bureaucracy and bureaucratic theories in the second section. The historical development of Turkish public bureaucracy will also be addressed in the second section. The third section will cover the new concepts emerging in the digital age, and the fourth section will examine Turkey's digital transformation policies and strategies. Additionally, the changes in management, bureaucratic understanding, and service delivery will also be discussed in this section. In the fifth section of the study, the digital transformation in the public administrations and bureaucracies of Denmark, South Korea, and the United States, which are leading countries in their continents in the UN e-government development index and among the best countries in terms of digitalization, will be discussed, and based on the information obtained, a“Digital Development Model”will be proposed for Turkey. Before creating the Digital Development Model, Heeks'“E-Government Design Reality Gap Model”will be thoroughly examined. By taking inspiration from the mentioned model, some of the prominent criteria will be modified, and based on these parameters, Turkey's e-government will be compared with the e-governments of Denmark, South Korea, and the United States, and the successful strategies of these countries will be evaluated. Through these comparisons, the shortcomings of Turkey in terms of digital government will be identified. The identified deficiencies will be evaluated in the Digital Development Model and proposed as new policies and practices.