Türkiye'de yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde kolluk kuvvetlerinin dönüşümü ve sonuçları
The transformation of law enforcement forces within the framework of the new public management approach in Türkiye and its consequences
  1. Tez No: 972996
  2. Yazar: ALİCAN ALPER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KENDİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kamu yönetimi, toplumun ihtiyaçlarını karşılamak ve devletin temel işlevlerini yerine getirmek amacıyla sürekli bir dönüşüm süreci içerisindedir. 1870-1970 yılları arasında etkin olan geleneksel kamu yönetimi, kamu hizmetlerinin devlet tekelinde ve merkeziyetçi bir yapı içinde sunulmasını sağlamış ancak 1970'lerden itibaren ortaya çıkan yapısal ve yönetsel sorunlar, bu yönetim anlayışının sürdürülebilirliğini sorgulanır hale getirmiştir. Özellikle bürokratik yapıdaki katılık, kamu hizmetlerinin etkinliğini azaltmış, hizmet süreçlerinde hantallık yaratmış ve toplumun değişen beklentilerine yeterince yanıt verilememesine sebep olmuştur. Bu noktada, devletin yönetim sisteminde köklü değişikliklerin yapılması gerekliliği doğmuştur. Geleneksel kamu yönetiminden yeni kamu yönetimine geçiş sürecinde 1980'lerden itibaren, devlet yönetiminde verimlilik, etkinlik ve ekonomiklik ilkeleri ön planda tutulmaya başlanmış, özel sektör uygulamalarının kamu kurumlarına uygulanmasıyla yönetim anlayışı daha esnek, şeffaf ve hesap verebilir bir yapıya dönüştürülmeye çalışılmıştır. Geleneksel kamu yönetiminde hizmetlerin kamu tarafından doğrudan sunulması esası bulunurken, yeni kamu yönetimi anlayışında devletin düzenleyici rolü ön plana çıkarılmış, kamu hizmetlerinin piyasa mekanizmaları ile desteklenmesi ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Geleneksel kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde güç ve otoritenin merkezi bir yapı içinde kullanılması esas alınırken, yeni kamu yönetimi anlayışında hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleri ön plana çıkmıştır. Yeni kamu yönetimi anlayışı, Türkiye'de kamu kurumlarının yönetim yapısında köklü değişiklikler meydana getirmiştir. Devletin temel işlevlerinden biri olan güvenlik hizmeti, kamu yönetimindeki dönüşüm sürecinden doğrudan etkilenmiştir. Kolluk kuvvetleri, kamu kurumları içinde özel bir statüye sahip olduğundan dolayı güvenlik hizmetini sağlayan en önemli aktörlerden biri olup uluslararası standartlara uygun, vatandaş odaklı, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı benimsenmiştir. Değişimler sonucunda kolluk kuvvetlerinin hizmet kalitesi artırılmış, yönetişim süreçleri daha etkin hale getirilmiş ve güvenlik hizmetlerinin modernleşmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada, yeni kamu yönetimi anlayışının Türkiye'de kolluk kuvvetlerine etkileri ve bu etkiler neticesinde ki yapılan düzenlemeler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public administration is undergoing a constant transformation to meet the needs of society and fulfill the state's fundamental functions. Traditional public administration, effective between 1870 and 1970, ensured that public services were delivered within a state-monopolised, centralized structure. However, structural and administrative problems that emerged from the 1970s onward have called into question the sustainability of this management approach. In particular, the rigidity of the bureaucratic structure has reduced the effectiveness of public services, created cumbersome service processes, and resulted in an inadequate response to society's changing expectations. At this point, the need for radical changes in the state's administrative system has emerged. During the transition from traditional to new public management, from the 1980s onward, the principles of efficiency, effectiveness, and economy began to be prioritized in public administration. Through the application of private sector practices to public institutions, efforts were made to transform the administrative landscape into a more flexible, transparent, and accountable structure. While traditional public management emphasized the direct provision of services by the public, the new public management approach emphasized the regulatory role of the state, aiming to support public services through market mechanisms and strengthen local governments. While traditional public management emphasized the exercise of power and authority within a centralized structure, the new public management approach prioritized accountability and transparency. The new public management approach has brought about radical changes in the management structure of public institutions in Turkey. Security services, one of the fundamental functions of the state, have been directly affected by the transformation process in public administration. Law enforcement, due to their special status within public institutions, are among the most important actors providing security services. A citizen-focused, transparent, and accountable management approach has been adopted, aligned with international standards. As a result of these changes, the quality of service within law enforcement has been improved, governance processes have been made more effective, and security services have been modernized. In this study, the effects of the new public management approach on law enforcement in Turkey and the regulations made as a result of these effects are discussed.