Liderin siyasal kimliğinin ve imajının seçmenin oy verme davranışındaki rolü: Gaziantep
The role of leader's political identity and image on voting behaviour of electorates: Gaziantep
- Tez No: 648466
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışma, seçmenin oy verme davranışında liderin imajının ve siyasal kimliğinin rolünü ölçmek için yapılmış bir araştırmadır. Çalışmada, yeni siyaset yapma biçiminin en önemli aktörlerinden biri olan liderin imajının bileşenlerinin seçmenlerin sosyo-demografik (yaş, eğitim, gelir, meslek) ve siyasal (oy verilen parti, oy verilen aday, parti bağlılığı, oy verme karar zamanı, siyasal konum, ideolojik kimlik, oy verme karar zamanı, siyasal kampanya ve konulara ilgi) özelliklere göre herhangi farklılık oluşturup oluşturmadığı ortaya konulmuştur. Gaziantep ilinde 1031 seçmen ile yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması yapılmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı (AMOS) faktör analizi sonucunda lider imajını oluşturan on bir faktör belirlenmiştir. Bu on bir faktöre verilen önemin seçmenlerin sosyo-demografik ve siyasal özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit edebilmek için Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U testlerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda seçmenlerde lider eksenli bir partiliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Seçmenler, lider faktörleri içerisinde en fazla liderin“yöneticilik başarılarına”önem vermektedirler. Araştırmaya katılanlar, lider başarısız politikalar izlediğinde tercihlerini değiştirebileceklerini ifade etmişlerdir. Türkiye'nin en önemli sorunu olarak ekonomik problemleri gören seçmenler, lideri değerlendirirken rasyonel parametreleri göz önünde bulundurmaktadır. Çalışmada aynı zamanda seçmenlerin parti bağlılıklarına, oy verme karar zamanlarına, parti ve aday tercihlerine, siyasal kampanya ve konulara duydukları ilgiye, siyasal bilgi edinebilmek için kitle iletişim araçlarından yararlanma düzeylerine dair bulgulara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study measures the role of leader's political identity and image on voting behaviour of the electorates. In this research, the components of leader's image which is the one of the most crucial actors in the new form of involvement in politics, are presented with the help of the electorates' socio-demographic (age, education, income, occupation) and political (polled party, nominated candidate, commitment to party, decision time of voting, political position, ideological identity, political campaign and interest in subjects) properties to reveal that whether those make differences or not. Face to face survey study is conducted with 1031 voters in Gaziantep. As a result of exploratory and confirmatory (AMOS) factor analysis, eleven factors constitute leader's image are determined. Kruskal-Wallis and Mann Whitney U tests are used to identify whether there is a variance of giving importance on the eleven factors by the voters based on socio-demographic and political features. This study concludes that the voters support leader-based party. Voters give the most importance to 'leadership achievements' within the leader factors. When the leader pursues unsuccessful political attempts, the participants of the research express that they might change their political preferences. According to the voters, the most vital problem of Turkey is regarded as economic and they take rational parameters into consideration while evaluating the leader. In addition to this, the study contains findings about the voters' commitments to parties, party and candidate preferences, interest in political campaign and subjects, the degree of utilizing from mass media on the purpose of acquiring political knowledge.