Türkiye'de genç seçmenlerin siyasi tercihi: İstanbul örneği
Political behaviour of youth voters in Turkey: A case study of Istanbul
- Tez No: 672669
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde yapılan akademik çalışmaların ve anket şirketlerinin bulguları, bireylerin oy verme davranışı üzerinde birçok faktörün etkili olduğunu göstermiştir. Bu faktörler arasında, seçmenin siyasal partilere olan yakınlığı, siyasi parti lideri, liderin imajı, parti tipi, liderin söylemleri gibi faktörlerin oy verme davranışında daha çok etkisinin olduğu görülmüştür. Aynı zamanda bireyin yaşının, cinsiyetinin, etnik kimliğinin, dini inancı ve mezhebinin, siyasi kimliği gibi değişkenlerin de etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışmada amacımız, tüm bu etkenlerin toplumun oldukça büyük bir kesimini oluşturan genç bireylerin oy verme davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Küreselleşmenin genç bireyler üzerinde olan etkisinin yoğun biçimde görüldüğü bu zaman zarfında, gençlerin oy verme davranışında nelerden etkilendiğini bu çalışmada incelendi. Bu inceleme için, oy verme davranışı ile ilgili sorular, sosyolojik ve psikolojik faktörler olarak iki dinamiğe ayrılarak çalışıldı. İstanbul'daki özellikle Y kuşağı (1990-2000) genç bireyler hedef alındı. Bu bireylere ait cinsiyet, dini inanç, etnik kimlik, eğitim durumu ve sosyo-ekonomik durumu gibi değişkenlerin oy verme davranışındaki nasıl bir etkiye sahip olduğu alan çalışması yapılarak incelendi. Yapılan bu çalışmada genç bireylerin parti tercihinde, cinsiyetlerinin ve eğitim durumları arasında herhangi bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Etnik kimlikleri, dini inançları ve sosyo-ekonomik durumları ile parti tercihleri arasında bir ilişki olduğu tespit edildi. Sosyolojik faktörler ile cinsiyet ve etnik kimlik arasında bir ilişki olmazken psikolojik faktörler ile eğitim arasında bir ilişki olduğu tespit edildi. Sosyo-ekonomik durum ile psikolojik faktörler arasında bir ilişki varken, dini inanç ile sosyolojik faktörler arasında bir ilişki olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The findings of current academic studies and survey companies have shown that many factors are effective on individuals' voting behavior. Among these factors, it has been observed that factors such as the electorate's proximity to political parties, the leader of the political party, the leader's image, party type, and the leader's discourse have more influence on voting behavior. However, variables such as the individual's age, gender, ethnic identity, religious belief and sect, and political identity were also found to be effective. Our aim in this study is to investigate the effects of all these factors on the voting behavior of young individuals, who constitute a large part of the society. The impact of globalization on young people has been observed intensely at this time, what young people are effected in voting behavior was examined in this study. For this review, the questions regarding voting behavior were studied by dividing into two dynamics as sociological and psychological factors. Especially Y generation (1990-2000) young individuals in Istanbul were targeted. How variables such as gender, religious belief, ethnic identity, educational status and socio-economic status have effect on voting behavior was examined by field work. In this study, it was concluded that there was no relationship between their gender and their education regarding the party preference of young people. It was found that there was a relationship between their ethnic identity, religious beliefs, socio-economic status and party preferences. Whereas there was no relationship between sociological factors and gender and ethnic identity, there was a relationship between psychological factors and education. Whereas there was a relationship between socio-economic status and psychological factors, it was found that there was a relationship between religious belief and sociological factors.