Bankacılıkta yeni pazarlama yöntemleri ve alternatif dağıtım kanalları
New marketing methods in banking and alternative distribution channels
  1. Tez No: 648473
  2. Yazar: SALİH ALPEREN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de bilişim teknolojilerine yapılan yatırımlar sayesinde geleneksel bankacılık faaliyetleri elektronik ortamlara taşınmıştır. Bu köklü değişim bankalar arasındaki rekabeti etkilemektedir. Teknolojik yenilikleri yakından takip edip, uygulamaya geçen bankalar bir adım öne çıkmaktadır. Günümüzde teknolojiyi ürün ve hizmetlere dönüştürebilen bankalar pazarlama faaliyetlerini çok daha verimli bir şekilde yapabilmekte ve şube masraflarından ciddi tasarruflar sağlayabilmektedir. Bankacılık sektörünün finansal anlamda en önemli işlevi, sermaye ve girişimciyi bir araya getirmesidir. Bankalar, finansal sistemde yer alan fonları, ekonomik anlamda en fazla fayda sağlayacak alan ve sektörlere aktarma çabası içindedir. Bu nedenle ülke ekonomisine katkıları büyüktür. Günümüzde müşteriler sahip oldukları teknolojik cihazlarla zaman ve mekân tasarrufunda bulunarak birçok işlemi şubeye gitmeden gerçekleştirebilmektedir. Gelişen teknolojik ürünler ve internet altyapısı sayesinde bankalarda sanal ortamda sundukları ürünleri kolaylıkla çeşitlendirebilme imkanına sahiptir. Gerçekleştirilmek istenen çalışmada asıl amaç alternatif dağıtım kanallarını kullanan tüketicilerin bankaları tercih etme nedenleri ve alternatif dağıtım kanallarını kullanma sıklıklarının belirlenmesidir. Çalışmanın yan amaçları arasında ise bankaların alternatif dağıtım kanallarını kullanan tüketicilerin bankayı tercih etme durumlarının belirlenmesi ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Thanks to investment in information technology in Turkey have been moved to traditional banking activities electronically. This drastic change affects the competition between banks. The banks that follow the technological innovations closely and put into practice are one step ahead. Nowadays, banks that can transform technology into products and services are able to carry out marketing activities more efficiently and provide significant savings from branch expenses. The most important financial function of the banking sector is to bring capital and entrepreneurs together. Banks are in an effort to transfer the funds in the financial system to the areas and sectors that will provide the most economic benefit. Therefore, they have a great contribution to the national economy. Nowadays, customers can realize many transactions without going to the branch by saving time and space with their technological devices. Thanks to developing technological products and internet infrastructure, it has the opportunity to easily diversify the products they offer in virtual environment in banks. The main purpose of this study is to determine the reasons why consumers using alternative distribution channels prefer banks and the frequency of using alternative distribution channels. The aim of the study is to determine the consumers' preference of banks and their satisfaction levels by using alternative distribution channels of banks.