Caz kompozı̇syonu öğrencı̇lerı̇ ı̇çı̇n tarı̇hsel arka plan ışığında müzı̇kal fı̇kı̇rlerı̇n farklı stratejı̇lere ve parametrelere göre akış dı̇yagramları yoluyla bı̇çı̇mlendı̇rı̇lmesı̇ne yönelı̇k bı̇r yöntem önerı̇sı̇
A method proposal for jazz composition students to develop musical ideas using flow charts based on different strategies and parameters established in the light of historical background
- Tez No: 648485
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, caz kompozisyonu çabasını gizemden arındırmayı ve caz kompozisyon öğrencilerine ellerindeki küçük müzikal fikirlerden hareketle bütünlüklü eserler besteleyebilmelerini sağlayacak yöntemler, teknikler ve stratejiler sunmayı [9]amaçlamaktadır. Cazın tarihsel dönemlerinin kompozisyon açısından ayrıştırıcı unsurları belirlendikten sonra, bu unsurlar çerçevesinde müzikal unsurları örgütlemeye yönelik üç ana kompozisyon stratejisi önerilmektedir: Bas ezgisi ile başlayan, ezgi ile başlayan ve armonik yürüyüş ile başlayan kompozisyon stratejileri. Önerilen teknikler, gerek literatürden gerekse özgün örneklerle desteklenmektedir. Ayrıca müzikal malzeme geliştirme tekniklerine dayalı tanımlanmış algoritmaların teknoloji yoluyla kullanılmasının caz kompozisyon öğrencilerinin bu disiplinde yetkinlik kazanmalarına ve caz bestecilerinin farklı müzikal fikirleri hızlı bir şekilde işleyerek farklı müzikal olasılıkları araştırmasına katkıda bulunabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at demystifying jazz composition effort and providing jazz composition students with methods, techniques and strategies that will allow them to compose complete compositions starting from small musical ideas. After the discerning compositional elements of the historical periods of jazz are established, three main compositional strategies are suggested to organize the components of music within the scope of those elements: compositional strategies starting with a bass line, with a melody and with harmonic progression. Techniques suggested are supported using examples from the literature, as well as original examples. Also, it is suggested that applying, through technology, defined algorithms based on techniques used to develop musical material may help jazz composition students gain proficiency in this discipline, and jazz composers process different musical ideas rapidly and delve into different musical possibilities.