Essays in financial economics, timing ability of mutual fund managers
Yatırım fonu yöneticilerinin zamanlama yeteneği üzerine ampirik makaleler
- Tez No: 648487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tez yatırım fonları ile ilgili üç farklı konuyu ele alan üç bağımsız çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma, 2004 -2014 yıllarını kapsayan on yıllık zaman periyodunda, Türkiye'de işlem gören Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarında etkin piyasa zamanlamasının yapılıp yapılmadığını araştırmaktadır. Bu kapsamda, Borsa İstanbul'da işlem gören toplam yirmibeş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı; 2007 Global finansal kriz göz önüne alınarak; Kriz Öncesi (2004-2006); Kriz Dönemi (2007-2010) ve Kriz Sonrası (2011-2014) olmak üzere üç farklı zaman dilimine göre gruplandırılmıştır.Borsa İstanbul BIST100 Endeksi ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Endeksi olmak üzere, her iki endeks dahilinde, aylık periyodlarda incelenmiştir. Analiz sonuçlarımız, Türkiye'de Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları çerçevesinde; etkin piyasa zamanlaması yapıldığına dair herhangi bir bulguya rastlanılmamaktadır. Ikinci çalışma, 2011-2016 döneminde Türkiye değişken fon yöneticilerinin piyasa zamanlaması yeteneklerini panel veri çerçevesinde, farklı değişkenler kullanarak incelenmektedir.Söz konusu değişkenler; ekonomik büyüme, piyasa açıklığı, teknolojideki gelişmeler, türev piyasaları büyüklüğü ve yükselen piyasalar portföy getirileridir. Sonuçlarımız, ekonomik büyüme, ülke açıklığı, yükselen piyasalar portföy getirileri ile daha küçük ölçüde türev pazar büyüklüğü ile artan ve teknoloji gelişimi ile azalan piyasa zamanlama yeteneğine dair güçlü kanıtlar göstermektedir. Üçüncü çalışma, 2011-2018 döneminde, Menkul Kıymetler Değişken Yatırım Fonu yöneticilerinin likidite zamanlama yetilerinin varlığını, ve bu yetkinliği, ekonomik büyüme, teknolojik gelişmişlik seviyesi, piyasa açıklığı, türev piyasaları büyüklüğü ile birlikte, döviz, altın, tahvil, gayri menkul ve uluslararası yükselen piyasalar portföylerinin performansları gibi çevresel faktörler kapsamında nasıl bir etkileşime girdiğini araştırmaktadır. Panel veri analizi çerçevesinde etkileşim değişkenleri kullandığımız çalışmamız da, sonuçlarımız Türk değişken fon yöneticilerindeki likidite zamanlaması yetkinliklerinin varlığını kuvvetle göstermektedir. Kontrol faktörlerinin büyük çoğunluğu likidite zamanlaması yetkinliği ile güçlü bir etkileşim sergilemektedir ve bu etkileşim faktörden faktöre çeşitlilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores three different issues regarding mutual funds, consisting of three empirical studies. The first study investigates the evidence for market timing in the Turkish Real Estate Investment Trusts from 2004 to 2014. To this end, twenty-five Real Estate Investment Trusts in Borsa Istanbul are analyzed in three sub-sample periods around the Global Financial Crisis in 2007: Pre Crisis (2004-2006); Crisis (2007-2010) and Post-Crisis (2011-2014). As our findings indicate, there is no evidence that the Turkish Real Estate Investment Trusts have employed effective market timing. The second study examines the market timing abilities of Turkish variable-fund managers during 2011-2016 in a panel data framework, using interaction variables to assess the impact of global emerging-markets portfolio returns, country openness, technology advancement, economic growth, and derivative market size on these. For emerging markets, factors that impact the growth and development of the mutual fund industry may also be relevant. Our results show strong evidence for market timing ability, which increases with economic growth, country openness, global emerging-market portfolio returns, to a smaller extent for derivative market size, and decreases with technology advancement. The third study examines the liquidity timing ability of Turkish variable fund managers during 2011-2018, and how this ability is affected by the environmental factors such as the technological advancement level, the presence of derivatives market, the growth in the overall economy, the level of market openness, and the performance of portfolios for foreign exchange, gold, bond, real estate, and emerging markets. We use interaction variables within a panel data framework. We find strong evidence of liquidity timing ability of mutual fund managers even after controlling for environmental factors. The nature of the interactions for most of the control factors with liquidity timing ability is strongly significant and differs based on the factor.