Three essays in financial markets
Finansal piyasaları inceleyen üç makale
  1. Tez No: 496066
  2. Yazar: SERKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGE YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, farklı ekonometrik modeller kullanarak finansal piyasalardaki bazı sorulara ilişkin üç temel çalışma içermektedir. Tezin ana amacı, 2008 krizi sonrasında finansal piyasalarda ortaya çıkan gelişmeleri incelemek ve finansal piyasalarda yaşanan değişimler sonrası ortaya çıkan sorulara dair yanıtlar getirmektir. Bu tezi oluşturan üç makale sırasıyla finansal ekonometri, davranışsal finans ve İslami finans alanlarında literatüre katkı sağlamaktadır. İlk makalede“Rastsal Matriks Teorisi”uygulanarak, küresel piyasalarda 2008 krizi öncesi ve sonrasında korelasyon haritası çıkarılmış, ve bu korelasyon etkileşim haritası etkileşim incelenmiştir. Küresel piyasalardaki endeks getirilerinden oluşturulan kesit korelasyon matriksi C'nin yapısı, Rastsal Matriks Teorisi metodu ile incelenmiştir. Böylelikle 2008 krizinin finansal piyasalara etkisi araştırılmıştır. Bu C matriksinin yapısı hem kriz öncesi dönem, hem de kriz sonrası dönemde incelenmesi ile birlikte krizin finansal piyasalarda etkileşim yapısında ne gibi değişikliklere neden olduğu gözlenmiştir. C matriksinin karakteristik köklerinin (özdeğerleri) Rastsal Matriks özelliklerine sahip olup olmadığı test edilmiş ve bu karakteristik köklerin çoğunlukla rastsallık teorisine uygun özellikleri sahip olduğu saptanmıştır.İkinci makalede, küresel piyasalar içinde en fazla işlem yapılan piyasalar arasında yer alan Türkiye'nin tek sermaye piyasası işlem platformu olan Borsa İstanbul'da işlem yapan bireysel yatırımcılar çalışılmıştır. Literatürde bahsedilen fazla işlem anomalisin net bir şekilde gözlendiği Borsa İstanbul'da bireysel yatırımcıların portföy yapıları incelenerek, bu bireysel yatırımcıların fazla işlem anomalisine neden olan karakteristik yapı ortaya konulmuştur. Yatırımcıların portföy işlem hacimlerine göre getirileri karşılaştırılmış ve işlem sayısı ile portföy getirisi arasında negatif ilişki olduğu saptanmıştır. Bu durum, davranışsal finans literatüründe konu edilen“aşırı güven”sendromunun Borsa İstanbul'da da gözlendiğini ortaya koymuştur. Üçüncü makalede, 2008 krizi sonrasında gündemde daha çok yer tutmaya başlayan İslami Finans modeli üzerine çalışmaya yer verilmiştir.Bulgularımıza göre Granger Nedenselliği uzun dönemde iki taraflı reddedilmiştir. Zaman serilerinin durağanlaştırılması sonrasında uygulanan analizlerde VAR parametreleri de bu sonucu desteklemektedir. Böylelikle İslami finans modelinin konvansiyonel finans modelinden farklılaşmadığı argümanına ters kanıt elde edilmiştir. Ayrıca, nedensellik analizlerine kriz öncesi ve sonrası için yinelendiğinde, kriz sonrasında nedensellik ilişkisinin daha çok reddedildiği gözlenmiştir. Bu durum, kriz sonrasında alternatif finans modeli olarak İslami Finans'ın farklı bir paradigma getirme potansiyeli olduğu argümanını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation thesis focus on financial markets using various econometric applications. Main goal of this thesis to address various questions in financial markets especially within the effects of 2008 financial crisis. Three essays included in this thesis focus on financial econometrics, behavioural finance and Islamic Finance. The first essay applies Random Matrix Theory in order the map of correlations between the global financial markets. The cross-correlation matrix C of the index returns of the main financial markets analysed by using methods of Random Matrix Theory. Cross-correlation matrix properties studied for both periods: before the 2008 crisis and after. The effect of 2008 crisis on the financial markets traced by the interactional change between the financial markets. the second essay focuses on the internal market factors. In the second essay, we tried to understand the market nature of anomalies that have important role in the elevation of the crisis. Since the market movements are consequences of human judgment, interactions and behaviour, the relationship between return performance of the individual investors and their investment patterns is analysed. We examine the return performance of individual investors with respect to various factors such as portfolio size, turnover, holding period and also demographic factors: gender and age.Third study focuses on the alternative finance paradigm such as Islamic finance. Inappropriate risk pricing experience during the global financial crisis triggered the research on alternative finance paradigms. Asset based nature of Islamic finance potentially could prevent the toxic debt based finance models. However the Islamic finance represents the very limited portion of global finance assets. Hence the how much Islamic finance is different from the conventional finance models is the main question that should be answered in order to mitigate more on alternative finance methods.