Economic relations between the EU and China in an unusual time
Olağan dışı zamanlarda Avrupa Birliği ve Çin ekonomik ilişkileri
  1. Tez No: 648495
  2. Yazar: MELİKE METİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
1975 yılında başlayan Avrupa Birliği (AB)-Çin ekonomik ilişkileri oldukça kurum- sallaşmış olup, çok katmanlı, ama bir diğer bir yönü ile zorlu ve karmaşık bir or- taklığa dayanmaktadır. Çin'in küresel ekonomiye dahil olmaya başlamasından bu yana, AB, bu entegrasyonu destekleyen öncü aktörlerden birisi olmuştur. AB, Çin'in pazarını liberalleştirmeyi hedefleyen reformlarını desteklemiştir. Bu nedenle, Çin'in ekonomik kalkınması süresince AB ile yürüttüğü ekonomik ilişkiler, bu kalkınma için önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde AB-Çin ekonomik ilişkileri miktar ve sektör- ler açısından dünyadaki en kapsamlı ekonomik ilişkilerden birini temsil etmektedir. Ancak, uzun süredir artan yakın ilişkiler ve ekonomik bağımlılığa karşın, son on yıldır her iki taraf da ekonomik ortaklıklarını tekrar gözden geçirmeye başlamıştır. Aralarında yükselen yakın ilişkilere ve finansal etkileşimlere rağmen, birçok alanda yaşanan anlaşmazlıklar ve çekişmeler AB ve Çin arasındaki gerilimi yükseltmekte- dir. Çin, son yıllarda kendi ekonomik modelini uygulama konusunda daha kararlı hale gelmiştir. Bu nedenle, AB ve Çin'in ekonomik ilişkiler içinde paylaştığı ortak çıkarlar da belirsizleşmeye başlamıştır. Bu tez, AB-Çin ilişkilerinin zaman içinde nasıl değişime uğradığına, hangi temel sorunların ekonomik ortaklığa zarar verdiğine ve uluslararası dinamiklerin bu ilişki- leri nasıl etkilediğine odaklanarak, AB-Çin ekonomik ilişkilerinin karakteristiğini ve sorunlarının bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union – China economic relations which was started in 1975, is a highly institutionalised, and multi-layered but to a certain extent complicated, partnership. Ever since China's integration of the global economy began, the EU was one of the leading actors behind this integration. The EU had promoted China's liberalising market reforms. Thus, in the process of China's economic growth, China's economic relations with the EU has played an important role. In today, economic relations between the EU and China represent one of the largest relations in the global economy in terms of both the quantity and number of sectors. However, in the last decades, both sides have reconsidered their economic partnership, after a period of growing closer ties and increasing interdependency. Despite the growing linkage and increasing number of financial interactions, disputes in several fields in economic relations have increased tensions between the EU and China. China has become more confident to follow its own economic model and therefore, shared interest of these economic relations between the EU and China has blurred. This thesis provides an analysis of certain aspects and challenges of the EU – China economic relations by focusing on how relations have undergone alteration over time, which major problems damage the economic partnership and how international dynamics influence these relations.