Türkiye'de iç göçün etkileri üzerine üç deneme
Three essays on the impacts of internal migration in Turkey
  1. Tez No: 648498
  2. Yazar: NEVİN TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan göç kavramı, insanların çeşitli nedenlerle yer değiştirme isteği sonucu ortaya çıkmıştır. Sebep ve sonuçlarıyla insanların hayatlarını etkileyen göç, kavram olarak giderek farklı nitelikleri barındırmış ve incelenmesi gereken önemli bir alan olmuştur. Ülkemizde hem iç hem de dış göçün etkileri oldukça yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Ancak iç göç sürecinin daha aktif nitelikli olması nedeniyle bu çalışma Türkiye'deki iç göçe ilişkin olarak planlanmıştır. Nüfusun yer değiştirmesinin ülkenin bütününü birçok yönden etkilediği düşünüldüğünde bu sürecin nelere, nasıl etki ettiği önemli bir konu haline gelmektedir. Bu çalışmada yurt dışı literatürde kısıtlı sayıda çalışmada yer alan, yurt içi literatürde ise çok daha az çalışılan üç başlık üzerine odaklanılmaktadır. Böylece göç yönetim sürecinde dikkat edilmesi gereken farklı noktaların belirlenmesi hedeflenmiş, doktora tezinin bu noktaları öne çıkararak katkı yaratması amaçlanmıştır. Bu odak noktaları iç göçün sektörel ücretler üzerine, yaşam standartlarına ve tüketici fiyatlarına etkisi olarak belirlenmiştir. Çalışmada etkiler panel ekonometrik modellerle tahmin edilmiştir. Bağımlı değişkenler anılan odak noktaları ile belirlenirken, bağımsız değişkenler göçmenlerin cinsiyete göre eğitim düzeyleri, yerel nüfusun cinsiyete göre okullaşma oranları ve reel kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla olarak ele alınmıştır. Bu değişkenler işgücü piyasasında arz ve talep tarafını temsilen kullanılmaktadır. Üç ampirik bölümden oluşan çalışmada, bağımlı değişkenlerden birisi olan hayat standartları 15 ayrı göstergenin bileşiminden oluşan bir endeks olurken, diğer bağımlı değişken tüketici fiyat endeksidir. Son bağımlı değişken ise imalat, hammadde, inşaat ve hizmetler sektörlerinde ayrı ayrı belirlenmiş reel ücret seviyesidir. Yapılan analizler neticesinde çeşitli eğitim seviyelerinde ele alınan göçmenler, okullaşma oranları ve reel gayri safi yurtiçi hasıla bağımlı değişkenleri etkilemiştir. Ancak göçmenlerin eğitim düzeylerinin sektörel ücretler üzerinde etkisinin oldukça düşük seviyede olduğu, hayat standartları ve enflasyon üzerinde etkilerinin görece yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum ekonomideki işsizlikle ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dating back as far as the history of mankind, the concept of migration emerged as a consequence of the people's willingness to relocate due to various reasons. Scope of migration, which influence people's lives with its causes and consequences, has evolved in and became a significant research area. The impacts of both domestic and international migration are intensely felt in Turkey. Nevertheless, as the domestic migration activity is multi-dimensional this study focuses on domestic migration in Turkey. Considering the fact that relocation of population influences the entire country in many respects, what and how this process affects becomes an even more important issue. This study focuses on three titles that has been addressed in a limited number of studies abroad and studied even less in the domestic literature. In this way, it is intended to identify different points that require attention regarding the management of migration and the contribution of the dissertation is based on revealing these points. The mentioned focal points have been identified as the impacts of domestic migration on sectoral wages, living standards and consumer prices. In the study, the impacts have been estimated through panel econometric models. While dependent variables have been identified through the mentioned focal points, independent variables have been addressed according to the education levels of migrants by gender, schooling rates of local population by gender and real gross domestic product per capita. These variables are used in representation of the supply and demand aspect in the labor market. In the study consisting of three empirical parts, living standards- one of the dependent variables – is an index comprised of 15 separate indicators, another dependent variable is the consumer price index. The last dependent variable is the real wage level identified separately for manufacturing, raw material, construction and services sectors. Findings of the empirical analyses suggest that gender, education level and schooling rate of migrants, and per capita gross domestic product do affect dependent variables in the analyses. However, it has been concluded that the impact of education levels of migrants on sectoral wage rates is quite small whereas on living standards and inflation is relatively large. We believe these findings regarding wage rates are highly related with the existing unemployment rate.