Software development for analyzing fluid transients in pipelines
Boru hatlarında zamana bağlı değişen akımların analizi için yazılım geliştirme
- Tez No: 648519
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hidrolik sistemlerdeki zamana bağlı değişen (ZBD) akımları analiz etmek ve simüle etmek için, boru hatlarındaki bu tür akış koşulları için pratik çözümler bulmaya katkıda bulunan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program, visual studio platformunda C sharp programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur. Yazılımda, ZBD akışın doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemlerini çözmek için Karakteristikler Metodu kullanılmıştır. Bu yazılımın birincil amacı, Hidrolik mühendisleri için borularda ciddi bir sorun olan su darbesi adı verilen bir olgu için hızlı çözümler bulmasıdır. Su darbesi terimi, hareket eden bir akışkanın akış hızında sınır koşulları ani bir değişiklik yarattığında ortaya çıkan basınç dalgalarının olduğu durum için kullanılır. Bu sorun çok zararlı olabilir ve bazen ölümcül sonuçlara yol açabilir ve tasarım aşamasında güvenlik sağlamak için bu olgu boru hattları için dikkate alınmalıdır. Bir dizi sınır koşulu, akış hızında bu ani değişikliklere neden olabilir. Bu koşullardan bazıları vanaları açma veya kapatma, ani pompa güç kaybı, türbin yükünün reddedilmesi veya kabulü vs olabilir. Bu olgu için el hesapları ile çözüm bulmak çok yorucu ve zaman alıcı bir iştir. Sonuç olarak, bu önemli sorunun üstesinden gelmek için dünyada çeşitli yazılımlar geliştirilmiştir. Bu çalışma, sorunu etkin ve doğru bir şekilde ele alan yazılımlardan biridir. Şimdilik, bu çalışmada az sayıda ancak önemli sınır koşullarıyla yeni bir yazılım geliştirilmiştir. Test edilen bir kaç problem örneğinin sonuçları yazılımın doğruluğunu kanıtlamaktadır. Ek sınır koşulları ile gelecekteki çalışmalarda bu yazılımın zenginleştirileceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
A computer program is developed to analyze and simulate fluid transients in hydraulic systems contributing to finding practical solutions for unsteady flow conditions in pipelines. This program is built up using C sharp programming language in the visual studio platform. In the software, the method of characteristics is used for solving the non-linear partial differential equations of the transient flow. This software's primary purpose is to find quick solutions for a phenomenon called water hammer, which has been a severe problem for hydraulics engineers. The term water hammer in pipes is used for the condition in which pressure waves are created when the boundary conditions caused a moving fluid to experience a sudden change in its flow rate. This problem could be very damaging, and sometimes it leads to deadly consequences, and at the designing stage to provide safety, this phenomenon must be taken into account for pipelines. A number of boundary conditions can cause these sudden changes in the flow rate. Some of these conditions are opening or closing valves, pump trip, turbine load rejection or acceptance, etc. Solving and finding solutions manually for this phenomenon is very tedious and time-consuming work. As a result, a number of softwares have been developed in the world to tackle this important issue. The present study is one of them to address the problem efficiently and accurately. For the time being, a new software has been developed in this study with some limited but important boundary conditions. The results of the number of problems tested indicate its correctness. It is hoped that it would be enriched in future studies with additional boundary conditions.