Investigation of the impact digital banking transaction performance on customer satisfaction, p.mobile banking sample
  1. Tez No: 648518
  2. Yazar: YEŞİM YALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı, mobil bankacılık uygulamalarında sunulan bankacılık işlemlerinin performansına ilişkin müşteri algı ve memnuniyet düzeyini belirlemektir. Çalışmanın bir diğer amacı da mobil bankacılık uygulamalarında sunulan bankacılık işlemlerinin performansına ilişkin müşteri algısını ve memnuniyet düzeyini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaçla, bireysel bankacılık müşterilerini temsil eden 22 yaş üstü 384 rastgele birey arasında bir araştırma düzenlenecektir. Araştırmanın verileri, bu amaçla hazırlanan bir anket aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanacaktır. Anket dört bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, sosyo-demografik anket, ikinci bölümde, en çok kullanılan mobil bankacılık uygulamasının özelliklerini tanımlayan sorular, üçüncü bölümde mobil bankacılık işlemlerinin performansı, kullanılan ve kullanılmayan ve beklenen seçenekler hakkında sorular eklenecek seçenekler; Memnuniyet düzeyi için Likert tipi bir ölçek vardır. Kalan anket verileri, IBM SPSS 22 paket programında istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilir. Veri analizi aşamasında Güvenirlik Analizi, Bağımsız Örnek T-Testi, ANOVA, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the customer perception and satisfaction level regarding the performance of banking transactions presented in mobile banking applications. The other aim of the study is to reveal the factors that affect customer perception and satisfaction level regarding the performance of banking transactions presented in mobile banking applications. For this aim, a research among 384 random individuals who are over 22 ages, to be attained representing retail banking customers will be organized. The data of the research will be collected online by means of a questionnaire prepared for the purpose. The questionnaire consists of four sections; In the first part, the socio-demographic questionnaire, in the second part, questions to describe the features of the most used mobile banking application, in the third part, questions about the performance of mobile banking transactions, the options used and unused and expected options to be added; There is a Likert type scale for satisfaction level. The remaining survey data are analyzed using statistical analysis methods in IBM SPSS 22 package program. Reliability Analysis, Independent Sample T-Test, ANOVA, Correlation Analysis and Regression Analysis methods are used in the data analysis stage.