Embedded electromagnetic ADCS system for low orbit cubesat
- Tez No: 648551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada bir küp uydu için yönelim belirleme ve yönelim kontrolü için elektromanyetik alan kuvvetlerini kullanarak manyetik tork üretici tasarımı yapılmıştır. Tasarımda manyetik alan oluşturacak bakır tellerin küp uydu gövdesindeki mekanik yapının içerisine gömülü sarılmasıyla elde edilir. Bu sayede bir küp uydu içerisinde yönelim kontrolü oluşturmak için ekstradan bir alan kaplamaz. Önerilen fikir bu tez çalışmasında test düzeneği ile denenmiştir. Deneme sonuçları grafik olarak etkisi gösterilmiştir. Küp uydu standartlarında olan 3U 100x100x300mm boyutlarında 3 boyutlu yazıcı ile üretilen gövde ile ilk deneme yapılmıştır. Küp uydu sisteminde yüksekliğinin yarısında 45 derece fark oluşturularak birleştirilen gövde yapısında 12 farklı yüzeyden 24 farklı yönde kuvvet oluşturabilmektedir. Manyetik alan için sarılan bakır teller ile oluşturulmak istenen kuvvetler için farklı miktarda elektrik akımı iletilerek doğrusal bir oranda tork elde edilir. Sistemin çalışması deneysel olarak doğrulanmıştır ve küp uyduya dışarıdan uygulanan bozucu kuvvetin en yüksek değeri olan 18 rad/sn açısal hızın 495 saniyede ortalamada 600mW harcanan güç ile istenen konumda sabitlenebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, an embedded custom CubeSat electromagnetic attitude determination and control system that takes a minimum headroom is described. It is designed to provide a fine control in multiple axes. Experimental measurements were conducted by hanging it in a lab environment to evaluate the proposed ideas in a prototype body. 3U CubeSat with dimensions of 10cm x 10cm x 30cm is designed and 3D prototyped with plastic. The outer structure of the aircraft is sized precisely to comply with the standards and custom rather inner two identical half structures are mounted with 45 degrees offset in the main CubeSat vertical plane. Thanks to this custom core structure, the magnetic coils mounted in the body frame structure can create forces in 24 different directions on 12 different surfaces. In the system, which is split in the middle 15 cm away from the tips, the coils that are embedded in the frame edges create forces in many different directions if ignited. Different amounts of torque and directional forces are obtained by pushing different amounts of electrical current into the coils. A stronger rotational orientation is obtained under the influence of the coil windings wrapped from corner to corner. The operation of the system has been verified experimentally and results from an initial prototype have been discussed. A mildly loaded 3D printed prototype tumbling with 18 rad/sec angular speed could be stabilized in the desired position in just 495 seconds burning average power of 600 mW.