FPGA implementation of low latency and high SFDR cordic based direct digital synthesizer
  1. Tez No: 648550
  2. Yazar: NUR FAJAR RIZQI ANNAFIANTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FATİH UĞURDAĞ, DOÇ. SERGEY POLYAKOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bir telekomünikasyon sistemi için çoğu modülasyon şemasında, hızlı ve verimli bir sinüzoidal sinyal oluşturucuya ihtiyaç vardır. Bu tezde, çok yönlü bir Koordinat Rotasyonlu Dijital Bilgisayar (CORDIC) tabanlı Doğrudan Dijital Sentez'leyicinin (DDS) FPGA uygulamasını raporluyoruz. Internet'in hızla genişlemesi, enerji ve bant genişliği verimliliğinde önemli gelişmeler gerektirir. Bu nedenle, yeni bir iletişim sistemleri sınıfı, yani kuantum ölçümlü optik iletişim sistemleri aktif olarak takip edilmektedir. Bu tür sistemlerde, klasik bir alıcının yerini bir kuantum alıcısı alırken, vericiler klasiktir. Bu sinyallerin dijital sentezi, gelişimi bu tezde bildirilen çok yönlü bir DDS gerektirir. Tasarım gereği DDS, neredeyse keyfi bir faz ve frekans modülasyon kombinasyonu ile sinyaller üretebilir. Yazılım tanımlı radyo, kablosuz uydu alıcı vericisi, vb. diğer birçok uygulama, yüksek spektral saflık, düşük gecikme süresi ve yeniden yapılandırılabilir sinüs dalgası oluşturma DDS'den yararlanabilir. Bir CORDIC tekniği, düşük karmaşıklık ve hafızasız trigonometrik hesaplama yaklaşımı sunar. Boru hattı yapısı modülasyon yeteneklerini en üst düzeye çıkarır. Kuantumla geliştirilmiş iletişim sisteminde, alfabe uzunluğu oldukça büyük olabilir (uygulamamızda 16'ya kadar). Bu tür bir iletişim sisteminin bazı bileşenleri büyük miktarda FPGA kaynağı kullandığından, düşük alanlı bir DDS bulmamız çok önemlidir. Bununla ilgili olarak, tasarımın FPGA kaynak kullanımı literatürdeki en son teknoloji kadar düşük tüketirken, geleneksel CORDIC'e kıyasla %64 gecikme azaltımı elde ediyor ve 72 dB SFDR değerini koruyoruz.
Özet (Çeviri)
In most modulation schemes for a telecommunication system, a fast and efficient sinusoidal signal generator is needed. In this thesis, we report on an FPGA implementation of a versatile Coordinate Rotation Digital Computer (CORDIC) based Direct Digital Synthesizer (DDS). The rapid expansion of the Internet requires significant improvements in energy and bandwidth efficiency. Therefore, a new class of communication systems, namely, quantum-measurement enhanced optical communication systems are being actively pursued. In such systems, a classical receiver is replaced with a quantum receiver, while transmitters are classical. Digital synthesis of these signals requires a versatile DDS, the development of which is reported in this thesis. By design, the DDS can generate signals with a nearly arbitrary combination of phase and frequency modulations. Many other applications such as software-defined radio, a wireless satellite transceiver, etc. can take advantage of high spectral purity, low latency, and reconfigurable sine wave generation DDS. A CORDIC technique offers low complexity and a memory-free trigonometric calculation approach. The pipeline structure maximizes the modulation capabilities. In the quantum-enhanced communication system, the alphabet length could be quite large (up to 16 in our implementation). Since some components of such a communication system use large amounts of FPGA resources, it is critical that we come up with a low-area DDS. In regards to that, our design's FPGA resource usage consumes as low as the state of the art in the literature, while we achieve 64% latency reduction compared to that of the conventional CORDIC and maintain a 72 dB SFDR value.