Evaluating the performance of low-latency http live streaming
  1. Tez No: 648566
  2. Yazar: KEREM DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZ BEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2434
Özet
Apple, 2019'daki geliştirici konferansında popüler HTTP canlı yayın protokolü olan HLS (HTTP Live Streaming)'e düşük gecikmeli canlı yayın yapmayı sağlayan ve buna rağmen ölçeklenebilir ve mevcut HLS istemcilerinde geriye dönük uyumlu olan yeni bir özellik geliştireceğini duyurdu. Bu özellik segment bölümleri oluşturmak, playlist delta güncellemeleri yapabilmek, playlist güncellemesini engellemek, rendition raporları oluşturmak gibi kabiliyetleri kapsıyor. Geleneksel HLS'e kıyasla bu kabiliyetler sunucu ve içerik dağıtım ağındaki önbelleklerde yeni geliştirmeler gerektiriyor. Geleneksel HLS'in büyük ölçeklerde çok başarılı olmasına karşın düşük gecikmeli versiyonunun önemli oranda sunucu ve ağ kaynaklarını tüketmesi olasıdır. Bu da onun ölçeklenebilir olmasıyla ilgili endişeler oluşturmaktadır. Bu tezde, düşük gecikmeli HTTP canlı yayın protokolü olarak duyurulan LLHLS (Low-Latency HLS)'in kabiliyetleri ve nasıl çalıştığı incelendi. Ayrıca açık kaynak olarak geliştirilmiş bir düşük gecikmeli canlı yayın çözümü olan Low Latency DASH ile birebir karşılaştırması yapıldı.
Özet (Çeviri)
In its annual developers conference in June 2019, Apple has announced a backwards-compatible extension to its popular HTTP Live Streaming (HLS) protocol to enable low-latency live streaming. This extension offers new features such as the ability to generate partial segments, use playlist delta updates, block playlist reload and provide rendition reports. Compared to the traditional HLS, these features require new capabilities on the origin servers and the caches inside a content delivery network. While HLS has been known to perform great at scale, its low-latency extension is likely to consume considerable server and network resources, and this may raise concerns about its scalability. In this thesis, we make the first attempt to understand how this new extension works and performs. We also provide a 1:1 comparison against the low-latency DASH approach, which is the competing low-latency solution developed as an open standard.