Suriyeli mültecilerde çoklu grup üyeliği, sosyal kimlik ve ruh sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between multiple group membership, social identity and mental health in Syrian refugees
  1. Tez No: 648573
  2. Yazar: MİRAY KORUCU KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle farklı coğrafyalara göç etmek zorunda kalan ve 2011 yılının Nisan ayından itibaren ülkemize göç eden Suriyeli mültecilerin karşı karşıya kaldıkları ekonomik yetersizlikler, barınma, beslenme ve psikolojik zorlukları içeren birçok olumsuz yaşam deneyimini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu; 15-75 yaşları arasında 1.5 yıldır Türkiye'de yaşayan toplam 361 Suriyeli sığınmacı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında,“Bilgilendirilmiş Onam Formu”,“Sosyodemografik Bilgi Formu”, Hopkins Semptom Kontrol Listesi-25,“Exeter Kimlik Geçişleri Ölçekleri (EXİTS)”,“Sosyal Kimlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik yapılan analizler sonucunda, Suriyeli mültecilerin demografik özelliklerine ilişkin bazı fark analizi sonuçları şöyledir: Mültecilerin yaşına bağlı olarak; kaygı ve depresyon düzeyleri, göçten önceki grup üyeliği düzeyleri, sosyal kimlik düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmazken; şimdiki grup üyeliği düzeyleri, göçten önceki grup üyeliğini sürdürme düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu bulunmuştur. Ayrıca mültecilerin göç ettikleri yerlere bağlı olarak kaygı ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu bulunmuştur. Buna göre; Gaziantep ilinde ikamet eden Suriyeli mültecilerin (Grup 2) kaygı düzeyleri İstanbul ve diğer yerlerde ikamet edenlerden (Grup 1,3) daha yüksektir. Gaziantep ilinde ikamet eden Suriyeli mültecilerin (Grup 2) depresyon düzeyleri İstanbul ve diğer yerlerde ikamet edenlerden (Grup 1, 3) daha yüksektir. Suriyeli mültecilerin göçten önceki grup üyeliklerinin ruh sağlığının her iki boyutu (kaygı ve depresyon) üzerinde etkisi (olumlu veya olumsuz) olmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra Suriyeli mültecilerin göçten önceki grup üyeliğini sürdürme düzeyleri, ruh sağlığının kaygı boyutu üzerinde etkili değilken, depresyon boyutu üzerinde negatif yönde etkilidir. Buna ek olarak Suriyeli mültecilerin göçten önceki grup üyeliği, hem şimdiki grup üyeliği hem de göç öncesi grup üyeliğinin sürdürülmesi düzeyleri üzerinde pozitif yönde etkilidir. Geçmiş araştırmalar ve kuramsal yaklaşımlar ışığında bulgular incelenmiş, tartışılmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the many negative life experiences including economic inadequacies, accommodation, nutrition and psychological difficulties of the Syrian asylum seekers who have to migrate to different geographical areas due to the civil war in Syria and which have migrated to our country since April 2011.The sample of the study consists of 361 Syrian asylum seekers living in Turkey for 1-5 years between the ages of 15-75.“Informed Consent Form”,“Socio-demographic Information Form”,“Hopkins Symptom Check List-25 (HSCL-25)”,“Exeter Identity Transitions Scales (EXITS)”and“Social Identity Scale”were used to collect data. Some gap analysis results regarding the demographic characteristics of asylum seekers are like this: Depending on the age of asylum seekers; while there was no significant difference between anxiety and depression levels, the levels of multiple group membership before immigration, social identity levels; there was a significant difference between multiple group membership now and maintenance of group membership after immigration. It was also found that there was a significant difference between the level of anxiety and depression, depending on where the asylum seekers migrated. According to this; the level of anxiety of Syrian asylum seekers (Group 2) residing in Gaziantep province is higher than those living in Istanbul and other places (Group 1, 3). Depression levels of Syrian asylum seekers (Group 2) residing in Gaziantep province are higher than those living in Istanbul and other places (Group 1, 3). In addition, it has been found that the multiple group membership before immigration of the Syrian asylum seekers do not have an effect (positive or negative) on both dimensions (anxiety and depression). In addition, the level of Syrian asylum seekers' maintenance of group membership after immigration is not influential on the anxiety dimension of mental health, but on the negative side of the depression dimension. Moreover, multiple group membership before immigration of Syrian asylum seekers is positively influential both on the multiple group membership now and on the levels of maintenance of group membership after immigration. In the light of earlier studies and theoretical backgrounds, findings of current study were evaluated and discussed.