Sağlık ekonomisinde sağlık hizmetlerinin finansmanı ve sağlık finansman yöntemleri: Bir uygulama
An application on financing medical services and methods of medical financing in health economy
  1. Tez No: 648574
  2. Yazar: ELÇİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN TEKSİN TEVFİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda ekonominin her alanında olduğu gibi sağlık sektöründe de kaynakların verimli kullanılması önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinin ekonomik yönden analizi, sağlık ekonomisinin konusunu oluşturmaktadır. Sağlık ekonomisi, hem sağlık hizmetlerini hem de sağlık hizmetleri finansman faaliyetlerini tek noktada buluşturmaktadır. Sağlık ekonomisinin gelişmesinin en önemli nedenleri; kaynak ihtiyacının artması ve bunun sonucunda ortaya çıkacak sağlık finansman yöntemleri ve sağlık harcamalarıdır. Sağlık hizmeti sunan organizasyonlar tıbbi kuruluşlar oldukları kadar ekonomik ve sosyal amaçları da olan yapılardır. Sağlık sistemi ve ekonomik sistem birbirinden bağımsız değildir. Ekonomik ve sosyal şartlar, sağlık üzerinde önemli sonuçlar doğurmaktadır. Sağlık hizmetlerinin miktar ve kalitesinin artması için daha fazla harcama yapmak gerekmektedir. Özellikle sağlık hizmeti veren kurumların harcamalarının düzenli bir şekilde karşılanabilmesi için finansmanın hangi kaynaklardan ve nasıl karşılanacağı, finansman yöntemleri önemli bir konudur. Bu çalışmada tıp tarihi, sağlık, sağlık hizmetleri, sağlık hizmeti düzeyleri, sağlık harcamaları, sağlık ekonomisi ve sağlık hizmetlerinin finansmanı açıklanmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında panel veri analizi yöntemiyle, Amerika, İngiltere, Almanya, Japonya, Türkiye'nin sağlık harcamalarının, ilaç harcamalarının, brüt ulusal harcamaların, hekim sayısının, ekonomik büyüme oranlarına etkisi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is of utmost importance to make use of resources in health care as it is in any financial realm. Financial analysis of medical services is the subject of medical economy. Medical economy brings health care services and financial activities in healthcare together. As the demand for resources climb up, medical financial methods and medical expenses have become the main reasons for the development of medical economy. Medical organizations are not just medical institutions but also structures with financial and social goals. Medical system and financial system are dependent on one another. Financial and social terms have serious significance on medicine. It is required to spend more in order to enhance the quality and quantity of medical services. It is important to determine how and from what resources the financing will be attained if the medical institutions should be able to make up for their expenses regularly. This study focuses on medical history, medicine, medical service, medical service levels, medical expenses, medical economy and medical financing. The application procedure in the study was based on panel data analysis and the impact of such factors as medical expenses, pharmaceutical expenses, gross national expenses, the number of physicians on financial growth rates in the US, the UK, Germany, Japan and Turkey.