Fragility assessment of river-crossing highway bridges under flood-induced loads and scour
- Tez No: 648579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Seller ulaşım ağlarının güvenliğinin ve işletilebilirliğinin tehlike altına girmesine neden olabilen ve aynı zamanda ani can ve mal kaybına yol açabilen doğal afetlerdir. Sel olayları süresince ortaya çıkabilecek yüksek seviyedeki debiler, nehir geçen köprülerin orta ayakları etrafında aşırı oyulma ve moloz birikmesine yol açabilir. Köprü orta ayak temellerinde oyulmadan dolayı yatay zemin direncinin azalması ve artan akış hızları neticesinde oluşan hidrodinamik yükleme, köprülerin yatayda yaptığı deplasman tepkisinin artmasına ve köprülerin hasar almasına ve hatta yıkılmasına neden olabilir. Bu esnada, moloz birikmesi oyulma derinliği ve orta ayağa etki eden sürükleme kuvvetini şiddetlendirebilir. Sel kaynaklı oyulmanın geçmiş köprü yıkımlarının başlıca sebeplerinden biri olmasına rağmen, halen bu konuya yönelik risk değerlendirme metodolojilerinde bir eksiklik bulunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı nehir geçen karayolu köprülerinin sel tarafından tetiklenen yükler ve oyulma altındaki hasar görebilirliklerini değerlendirmek üzere kırılganlık eğrileri üretmektir. Bu amaçla ilk önce sel etkileri altında köprü tepkisine etki eden en kritik modelleme parametrelerini saptamak üzere bir duyarlılık analizi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında simülasyon temelli probabilistik bir çerçeve çalışma geliştirilerek moloz birikiminin olduğu ve olmadığı durumlar altındaki sel kırılganlık eğrileri üretilmiştir. Bu çalışmada uygulanan yöntem kapsamında, bir köprü ayağının sonlu elemanlar modelleri oluşturulmuş ve köprü yapısal tepkisini elde etmek üzere sel tarafından tetiklenen yükleme ve oyulma altında doğrusal olmayan analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda moloz birikiminin mevcut olmasının köprülerin sellere karşı kırılganlığını önemli bir seviyede arttırdığı bulunmuştur. Bu çalışmada üretilen kırılganlık eğrilerinin ileride karayolu köprülerin sel tehlikesi altındaki risk değerlendirmesi çalışmalarında kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Flood hazard is a major threat to the safety and serviceability of transportation infrastructure systems causing sudden loss of life and property. High levels of discharge values occurring in flood events may produce excessive scour and accumulations of debris around the piers of river-crossing highway bridges. The hydrodynamic loading induced by the increased flow velocities can cause damage and even collapse of the bridges with the increase in lateral displacement response and the reduction in the lateral resistance at the pier foundations due to scour. In the meantime, the accumulation of debris can aggravate the scour depths and enhance the drag force acting on the piers. Although flood-induced scour is one of the most common causes of past bridge failures, still there is a lack of structural risk assessment methodologies to address this issue. This thesis study aims to evaluate the vulnerability of river-crossing highway bridges subjected to flood-induced loads and scour through the generation of fragility curves. For this purpose, firstly a sensitivity analysis is conducted to identify the key modeling parameters affecting the bridge response under flood effects. Then, a simulation-based probabilistic framework is developed to produce the flood fragility curves in the absence and presence of debris accumulation. Within the applied methodology, finite element models of a bridge bent are generated and nonlinear analyses are performed under the applied flood-induced load and scour effects to compute the bridge structural response. It is found out that bridge failure probabilities are significantly increased due to the presence of debris accumulation. The fragility curves generated in this thesis can be used in future studies on risk assessment of highway bridges under flood hazards.