Evaluating of leisure and business travelers' preferences amongairline companies in Turkey
Türkiye'de Turistik ve iş seyahati amacıyla seyahat eden yolcuların havayolları şirketlerindeki tercihlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 648589
  2. Yazar: SELİN İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NEBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dünya nüfusunun artışı, günümüzdeki teknolojinin hızla gelişmesi küresel anlamda hava taşımacılığında da büyümeye artış sağlamıştır. Hızla ilerleyen hava taşımacılığında ülkelerin bayrak taşıyıcıları olduğu kadar özel havayolları şirketleri de kurularak rekabet artışı doğmuştur. Buna bağlı olarak yıllar yılı yolcuların seyahat amaçları doğrultusunda havayolları tercihlerinin değiştiği gözlemlenmiş ve havayolları arasında rekabetin sürekliliğinin dinamik kalışına, havayollarının kendilerini geliştirmelerine ve kalite standartlarını canlı tutabilmeleri adına seyahat eden yolcuların amaçlarına göre şekillenmeye başlamıştır. Bu çalışmada yolcuların havayolu şirketlerini tercih etme nedenleri araştırılacaktır. Bu nedenlerin hangi değişkenlere göre farklılık gösterdiği irdelenecek ve buradan elde edilecek çıkarsamalar ile havayolu şirketlerinin stratejik karar alma süreçlerinin iyileştirilmesi sağlanacaktır. Araştırmacının geliştirmiş olduğu ankete katılan 550 kişi, Türkiye'de yapılan araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmaya ait sonuç genel olarak incelendiğinde havayolunu tercih eden yolcuların amaçlarına göre seyahatlerini gerçekleştirmede turistik seyahat eden yolcu odaklı pazarlama faaliyetlerinde 25-35 yaş aralığındaki grubun tercihlerine önem verilmesi gerektiğini, bilet tarifelerinin ücretlendirilmesi ve zaman tasarrufu gerektiren parametrelerinin iş seyahati amacıyla yolculuk eden yolcuların tercihlerinde daha önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The growth of the world's population, and the rapid development of today's technology have also increased globally in air transport. In fast-moving air transportation, competition has been increased by establishing private airlines as well as flag carriers of countries. As a result, it has been observed that the preferences of airlines have changed for the purpose of travel for passengers over the years and the dynamic continuity of competition between airlines, the development of airlines themselves, and in order to keep the quality standards alive. It has begun to appear according to the purposes of the passengers traveling. In this study, the reasons why passengers prefer airlines and the types of the purposes will be investigated. The results of these reasons vary according to the answers given to the questions. Additionally, results will help to improve the strategic decision-making processes of airlines. The 550 people surveyed by the researcher sampled the research conducted in Turkey. The results of the study are generally focused on passengers travelling touristically in making their journeys according to the purposes of the passengers who prefer the airline, low cost ticketing it is seen that the parameters of charging and saving time are more important than the preferences of passengers travelling for business travel purposes.