Ortaöğretim öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı sonrası akran ilişkisine yönelik şiddet eğilimi ve zorbalık ilişkisinin incelenmesi
Investigation of violence tendencies and perspective to peer relationship between secondary school students' of digital game addiction
  1. Tez No: 648613
  2. Yazar: BEGÜM TANERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada ortaöğretim öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile akran ilişkilerine yönelik şiddet eğilimi ve zorbalık ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bulunan Özel Atacan Eğitim Kurumları'nda 9,10 ve 11. Sınıflarda öğrenim gören 150 lise öğrencisine ölçekler uygulanmıştır. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Akran İlişkileri Ölçeği, Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu ve Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Örneklem grubundan elde edilen veriler, araştırmacı tarafından SPSS programında analiz edilmiştir. Elde edilen araştırma bulgularına göre örneklemi oluşturan ortaöğretim öğrencilerinin cinsiyetleri, oynadıkları oyun sayısı, olumsuz durumları paylaştığı kişiler ile zorbalık rolleri olan zorba ve kurban olma durumları ile dijital oyun bağımlılıkları arasında doğru orantılı bir ilişkiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study to investigate the bullying behaviours and violence tendency of secondary school students towards peer relations with digital game addiction. For this purpose, a research survey was applied to 150 high school students studying in 9th, 10th and 11th grades in Private Atacan Educational Institutions located in Kadıköy district of İstanbul. Sociodemographic Data Form, Peer Relationship Scale, Peer Bullying Determination Scale Adolescent Form and Digital Game Addiction Scale were used in the study. The data obtained from the sample group were analyzed by the researcher via SPSS statistics program. According to the findings of the research, the gender, the number of games they played, the people who shared with negative situations, the bullying and victimization situations, which are bullying roles, and the digital game addictions were directly proportional.