SS-yarıyerel modüller
SS-semilocal modules
  1. Tez No: 648614
  2. Yazar: ARZU OLĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, ss-yarıyerel modüller tanımlanarak temel özellikleri verilmiştir. M nin her U alt modülü, U arakesit V yarıbasit olacak şekilde M de V zayıf tümleyenine sahip ise, M ye ss-yarıyerel modül denir. Ss-yarıyerel modüllerin sınıfı bölüm modülleri, tümleyen alt modüller ve direkt toplamlar altında kapalıdır. Özellikle, R bir halka olmak üzere her sol R-modülün ss-yarıyerel olması için gerek ve yeter koşul R nin yarıyerel ve R sol R-modülün desteğinin R nin radikalini kapsamasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic properties of ss-semilocal modules have been proved by defining the ss-semilocal modules. A module M is ss-semilocal if every submodule U of M has a weak supplement V in M such that U intersection V is semisimple. The class of ss-semilocal modules is closed under factor modules, supplement modules and direct sums. In particular, for a ring R every left R-module is ss-semilocal if and only if R is semilocal and socle of R left R-module includes the radical of R.