Birinci Dünya Savaşının Alman dışavurumcu resim üzerindeki etkileri
Effects of World War 1 on German expressionism
  1. Tez No: 648634
  2. Yazar: MERVE KIYAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU PELVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, insanlık tarihinde önemli bir yer teşkil eden Savaş ve Sanat olgusunun birbiri ile olan ilişkisi irdelenmiştir. Bu iki olgunun uygulamada yol açtığı ikilem sanatçıların bakış açılarıyla ele alınmaya çalışılmıştır. 19. Yüzyılda Endüstri Devrimi ile değişen Sosyo-kültürel hayatın, Birinci Dünya Savaşı yıllarına gelindiğinde toplumsal hareketlerle birlikte sanatı nasıl etkilediği Alman Dışavurumculuğu ekseninde ele alınmaya çalışılmıştır. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde ortaya çıkan ve savaş sırasında üyelerinin üretimleriyle şekillenen Dışavurumculuk akımındaki sanatçıların eserleri değerlendirilmiştir. Savaşın sanata bakan yüzü, dönemin sanatçılarının eserleri eşliğinde incelenmiştir. Alman Dışavurumcuların önde gelen isimlerinden Otto Dix, Käthe Kollwitz ve Ernst Ludwig Kirchner'in hayatlarına dair bilgiler verilerek birer eserlerinin analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; the relationship between the phenomenon of“War and Art”, which has a significant place in human history, is studied. The dilemma caused by these two phenomenon in practice is handled by the perspective of artists. In 19th century; how the changes in socio-cultural life caused by Industrial Revolution affected art along with the social movements in World War I era is studied from the perspective of German Expressionism. Artworks by the artists of expressionist movement which come out in the first quarter of the 20th century and shaped by the products of artists during the war are evaluated. The face of war on art is examined with the works of the artists from that period. Information about the life of the prominent artists of German Expressionism Otto Dix, Käthe Kollwitz and Ernst Ludwig Kirchner are given and one work of each are analyzed.