Karpal tünel sendromunda Nervus Medianus'un ENMG ile değerlendirilmesi
Median nerve evaluation with ENMG in Carpal Tunnel syndrome
- Tez No: 648635
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nervus medianus, plexus brachialis'in fasciculus lateralis'inden ayrılan radix lateralis nervi mediani ile fasciculus medialis'inden gelen radix medialis nervi mediani'nin birleşmesiyle oluşur. Retinaculum musculorum flexorum'un altından canalis carpi yoluyla geçerek elin ön yüzüne gelir. Kanaldan geçtikten sonra ya da kanal içinde uç dallarına ayrılır. Karpal tünel sendromu (KTS), nervus medianus'un elde ossa carpalis ile aponeurosis palmaris arasından geçişi sırasında sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik tablodur. Elektromiyografi (EMG), sinir ve çizgili kasların elektrik potansiyelinin incelenmesine dayanan bir nörolojik tetkik yöntemidir ve karpal tünel sendromunun kesin tanısında kullanılır. Bu çalışmada, KTS olan bireylerde ve kontrol grubunda n. medianus'un iletim kalitesinin ve anatomik yapısının elektronöromyografi bulguları üzerinden değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda 2-8. dekatlar arasındaki yaş grubunda 347 birey ve 694 üst ekstremite incelendi. Bireylerin elektronöromyografi raporları KTS düzeylerine göre duyu ve motor latans ve durasyon bakımından retrospektif olarak incelendi. Veriler n. medianus'un iletim kalitesi ve Martin Gruber anastomozu varlığı açısından değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlarımıza göre bireylerin %27,66'sında her iki ekstremitede KTS vardı. Bireylerin %8,64'ünde sadece sağ, %2,88'inde sadece sol ekstremitede KTS vardı.
Özet (Çeviri)
Nervus medianus is formed by the combination of radix lateralis nervi mediani, which separates from the fasciculus lateralis of plexus brachialis, and radix medialis nervi mediani from fasciculus medialis. Median nerve passes under the retinaculum musculorum flexorum through the carpal tunnel and comes to the front of the hand. It is divided into end branches after passing through the canal or in the canal. Carpal tunnel syndrome (CTS) is the clinical picture that occurs due to compression of the nervus medianus during the passage of hand between the carpal bones and aponeurosis palmaris. Electromyography (EMG) is a neurological examination method based on the examination of the electrical potential of nerve and striated muscles and is used in the definitive diagnosis of carpal tunnel syndrome. In this study, in individuals with carpal tunnel syndrome and in the control group. It was aimed to evaluate the transmission quality and anatomical structure of median nerve based on electroneuromyography findings. In our study, 347 people and 694 upper extremities were examined in the age group between 2-8. decades. Electroneuromyography reports of individuals were analyzed retrospectively in terms of sensory and motor latency and duration according to carpal tunnel syndrome levels. Data analyzed respect to transmission quality of median nerve and the presence of Martin Gruber anastomosis were evaluated. According to our evaluation results, 27.66% of individuals had CTS in both extremities.