Dracaena cinnabari reçinesinin insan akciğer kanseri hücre hattında (A549) proliferasyon ve apoptoz düzeyleri üzerine etkisi
The effect of dracaena cinnabari resin on proliferation and apoptosis in human lung cancer cell line (A549)
- Tez No: 648644
- Danışmanlar: PROF. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akciğer kanseri dünya çapında önemli ve yaygın hastalıklardan biridir. Akciğer kanserinde hastalığın tipi ve evresine göre cerrahi müdahale ya da kemoterapik ilaçlar ile tedavi uygulanabilmektedir. Dracaena cinnabari (DC) reçinesi uzun yıllardır genel yara iyileşmesi, pıhtılaşma, ishal, ishali azaltma, dizanteri hastalıkları, ağız yaraları, boğaz ağrısı gibi hastalıklar için bir çeşit tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Yaptığımız bu tez çalışmasında, DC reçinesi ekstraktının, insan akciğer kanseri hücre hattı olan A549 hücrelerinde, apoptoz ve hücre proliferasyonu üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Hücre proliferasyon testi MTT yöntemi ile, apoptoz analizi ise Annexin V yöntemi ile Muse flow sitometre cihazında çalışılmıştır. DC reçinesinin metanol ekstraktı elde edilip A549 ve HEK-293 hücrelerine uygulanmıştır. A549 ve HEK-293 hücrelerine 50,75,100,125,150 μg/ml konsantrasyonlarda DC reçinesi ekstraktı uygulanmış ve MTT yöntemi ile proliferasyon analizi yapılmıştır. A549 hücreleri için IC50 değeri 24. saatte 90,96 μg/ml, HEK-293 hücrelerinde ise IC50 değeri 24. saatte 72,10 μg/ml olarak bulunmuştur. Muse/Flow sitometri cihazında Annexin V yöntemi ile A549 hücrelerinin ve HEK-293 hücrelerinin apoptoz analizleri yapılmıştır. Elde edilen IC50 konsantrasyonunda DC reçinesi ekstraktı uygulanmış A549 hücreleri yaklaşık %65 oranında özellikle geç apoptoza gitmiştir. A549 hücrelerine benzer şekilde HEK-293 hücreleri de daha çok geç apoptoza gitmiştir. DC reçinesi ile yapılan diğer çalışmalarda çoğunlukla DC reçinesi ekstraktı hücre proliferasyonunu inhibe etmiş ve hücreleri apoptoza götürmüştür. Fakat yapılan çalışmaların hiçbirinde DC reçinesi ekstraktının sağlıklı hücrelere etkisi araştırılmamıştır. Elde ettiğimiz bu sonuçlara göre DC reçinesinin doğrudan takviye tedavi olarak kullanılamayacağı ve ileri moleküler araştırmalarla etki mekanizmasının aydınlatılmasının yapılacak olan diğer çalışmalara yol gösterici nitelikte olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the most important and common diseases worldwide. Surgical intervention or treatment with chemotherapeutic drugs can be applied in lung cancer, depending on the type and stage of the disease. Dracaena cinnabari (DC) resin has been used for many years as a treatment tool for general wound healing, coagulation, diarrhea, reducing diarrhea, dysentery diseases, mouth sores, sore throat. In this thesis study, we aimed to investigate the effect of DC resin extract on apoptosis and cell proliferation in A549 cells, which is a human lung cancer cell line. Cell proliferation test was studied by MTT method, and apoptosis analysis was studied with Annexin V method in Muse flow cytometer device. Methanol extract of DC resin was obtained and applied to A549 and HEK-293 cells. DC resin extract was applied to A549 and HEK-293 cells at concentrations of 50,75,100,125,150 μg / ml and proliferation analysis was performed by MTT method. The IC50 value for A549 cells was 90.96 μg / ml at the 24th hour, and the IC50 value for HEK-293 cells at the 24th hour was 72.10 μg / ml. Apoptosis analyzes of A549 cells and HEK-293 cells were performed with Annexin V method in Muse / Flow cytometry device. A549 cells treated with DC resin extract at the IC50 concentration obtained attained approximately 65%, especially late apoptosis. Similar to A549 cells, HEK-293 cells also underwent more late apoptosis. In other studies with DC resin, mostly DC resin extract inhibited cell proliferation and led cells to apoptosis. However, none of the studies investigated the effect of DC resin extract on healthy cells. According to these results, we think that DC resin cannot be used directly as a supplementary treatment and that elucidation of its mechanism of action with advanced molecular research will guide other studies.