Dracaena cinnabari (Ejder kanı) ekstraktının, nöroblastom ve prostat kanseri hücre hatlarında proliferasyon ve apopitoz etkisi
The effect of dracaena cinnabari (Rragon blood) extract on proliferation and apoptosis in neuroblastoma and prostate cancer cell lines
  1. Tez No: 804976
  2. Yazar: İHSAN OBALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dracaena cinnabari Balf. f. (D. cinnabari Balf. f.) reçinesi uzun yıllardır genel yara iyileşmesi, ağız yaraları, boğaz ağrısı, pıhtılaşma, diyare, dizanteri hastalıkları gibi hastalıklar için kullanılmıştır. D. cinnabari Balf. f. farklı çözücülerdeki ekstraktlarının antibakteriyel, antioksidan, anti-inflamatuar, anti-alerjik, anti-mikrobiyal ve anti-kanser etkiye sahip olduğunu bilinmektedir. Ancak konu ile ilgili literatürde daha önce yapılmış herhangi bir çalışmanın bulunmaması tez projesinin özgün yönünü oluşturmaktadır. Yaptığımız bu tez çalışmasında, D. cinnabari Balf. f. reçinesi metanol ekstraktının, çocukluk çağının en sık kanserlerinden olan SH-SY5Y insan nöroblastom hücre hatları ile yetişkin erkeklerde en sık görülen kanserlerinden olan insan prostat kanseri DU-145 hücre hattı üzerindeki hücre proliferasyonuna ve apopitoza etkilerinin incelenmesi ve bu sayede bu kanserlerin tedavisinde kullanılan ve ciddi yan etkileri olan ilaçlara destekleyici olarak geleneksel tıpta farklı amaçlarla kullanılan D. cinnabari Balf. f. reçinesinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda D. cinnabari Balf. f. reçinesinin doğal antioksidan özelliği bilinen fenolik bileşenlerce zengin olan metanol ekstraktlarının, SH-SY5Y ve DU-145 hücrelerine 25, 50, 100, 200, 400 μg/ml konsantrasyonlarda uygulanmış MTT yöntemi ile proliferasyon analizi yapılmış ve IC50 değerleri belirlenerek, Muse flow sitometre ile Annexin V yöntemi kullanılarak apopitoz analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, SH-SY5Y ve DU-145 hücre hatlarına uygulanan D. cinnabari Balf. f. reçinesi metanol ekstraktı hücre proliferasyonunu inhibe etmiş ve hücreleri apopitoza götürmüştür. SH-SY5Y ve DU-145 hücreleri için IC50 değeri sırasıyla 24. saatte 155 μg/ml ve 92 μg/ml olarak hesaplanmıştır. Kontrol gruplarına göre; SH-SY5Y hücreleri %82, DU-145 hücreleri ise yaklaşık %65 oranında geç apopitoza gitmiştir. Uygulanan iki IC50 dozunda HEK-293 hücre hattında hücre canlılığının çok az olduğu ve uygulamanın normal hücrelere zarar vereceği değerlendirildiği için D. cinnabari Balf. f. reçinesi metanol ekstraktının doğrudan takviye tedavi olarak kullanılamayacağı ve bu çalışmanın yapılacak olan diğer çalışmalar için ön çalışma olacağı ve bilimsel katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Dracaena cinnabari Balf. f. (D. cinnabari Balf. f.) resin has been used for many years for general wound healing, mouth sores, sore throat, coagulation, diarrhea, dysentery diseases. It is known that extracts of D. cinnabari Balf. f. in different solvents have antibacterial, antioxidant, anti-inflammatory, anti-allergic, anti-microbial and anti-cancer effects. However, the absence of any previous study in the literature on the subject constitutes the original aspect of the thesis project. In this thesis, we investigated the effects of D. cinnabari Balf. f. resin methanol extract on cell proliferation and apoptosis on SH-SY5Y human neuroblastoma (NB) cell lines, which is one of the most common cancers of childhood, and human prostate cancer DU-145 cell line, which is the most common cancer in adult men. In this way, it is aimed to evaluate the effectiveness of D. cinnabari Balf. f. resin, which is used in the treatment of these cancers and used for different purposes in traditional medicine as a supplement to drugs with serious side effects. In this context, proliferation analysis of methanol extracts of D. cinnabari Balf. f. resin, which is rich in phenolic compounds with known natural antioxidant properties, was applied to SH-SY5Y and DU-145 cells at 25, 50, 100, 200, 400 μg/ml concentrations by MTT method, and IC50 values were determined, Apoptosis analyzes were performed using Muse flow cytometer and Annexin V method. In conclusion, D. cinnabari Balf. f. resin methanol extract applied to SH-SY5Y and DU-145 cell lines inhibited cell proliferation and led cells to apoptosis. The IC50 value for SH-SY5Y and DU-145 cells was calculated as 155 µg/ml and 92 µg/ml at 24 hours, respectively. According to the control groups; SH-SY5Y cells underwent late apoptosis in 82% and DU-145 cells in approximately 65%. We think that D. cinnabari Balf. f. resin methanol extract cannot be used directly as a supplementary treatment because the cell viability of the HEK-293 cell line is very low in two doses of IC50 applied and the application will damage normal cells, and we think that this study will be a preliminary study for other studies to be carried out and will make a scientific contribution.