15-16 yaş basketbolcularda pliometrik antrenmanların bazı fiziksel parametrelere etkisi
The effect of pliometric trainings on some physical parameters in 15-16 aged basketball players
- Tez No: 648645
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı; 8 haftalık pliometrik antrenmanın 15-16 yaş grubu basketbolcuların bazı fiziksel parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Konya ilinde yer alan Konya Basket Kulübü'nde en az 2 yıldır basketbol oynayan 15-16 yaş grubu toplam 24 gönüllü sporcu katılmıştır. Bu sporcular 12 deney grubu 12 kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldılar. Deney grubuna 8 hafta süre ile haftada 2 gün pliometrik antrenman programı uygulandı. Kontrol grubuna ise haftada 2 gün sadece teknik-taktik antrenman programı uygulandı. Deney ve kontrol grubuna antrenman programları yapılmadan önce ilk ön test ölçümleri yapıldı daha sonra 8 haftalık antrenman programı sonrasında ikinci son test ölçümleri yapılarak deney ve kontrol grupları arasında ilk ve son test karşılaştırmaları yapılmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Gruplar arası istatiksel farklılığın belirlenmesinde t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 8-weeks pliometric training on some physical parameters of 15-16 aged basketball players. A total of 24 volunteer athletes aged 15-16 who have played basketball for at least 2 years in KonyaBasket sport club participated in Konya province. These athletes were divided into 12 experimental groups and 12 control groups.Preliminary measurements were made to the experimental and control groups before training programs were applied. Pliometric training program was applied to the experimental group 2 days in a week during 8 weeks.Only technical-tactical training program was applied to control group 2 days in a week. As a result of the 8-weeks training program, post-training measurements of both groups were made and statistical analysis of data was done by t test. Statistical analysis of the data was done using SPSS 22.0 package program. The t-test was used to determine the statistical difference among the groups.