Risk assessment of international logistics in tunnel projects - Tunnel Boring Machine (TBM)
Tünel projelerinde uluslararası lojistik risk değerlendirmeleri - Tünel Delme Makinesi (TBM)
  1. Tez No: 648651
  2. Yazar: BURCU KESİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde, yoğun şehir trafiğinden dolayı ana bağlantı noktalarını birleştirmek için yer üstü yerine yer altı yolları ve metrolar tercih edildiği görülmektedir. İlave olarak altyapı tünelleri yani elektrik, su, kanalizasyon, telefon, doğalgaz tesisatları tünelleri ve ayrıca metro, karayolu tünelleri gibi yer altı tünellerini kazmak için Tünel Delme Makinaları kullanılmaktadır. Bu kapsamda, Tünel Delme Makinası (TBM) olarak genelleştirilen sözkonusu makinelerin lojistik ve tedarik süreçleri önem kazanmıştır. Bu çalışmada edinilmiş tecrübelerden yola çıkarak, TBM' lerin satınalma ve lojistik süreçleri hakkında başarı hikâyelerinden yola çıkılarak, hakkında verilen bilgilerin yanısıra kaçınılması gereken risk faktörleri konusunda da tecrübeler paylaşılacaktır. Bu tecrübeler ışığında işin başlangıcında Proje Yönetimi'nin uygun TBM'in seçiminin planlanmasından başlayarak, proje bitiminde demonte edilip geri taşınmasına kadar geçen tüm tedarik zinciri ele alınacaktır. TBM, Kesici Kafa, Beton Segment, Gantry'ler, Konveyör Bant ve Tünel Kalkanı gibi beş ana bileşenden oluşmaktadır. Başarılı bir TBM lojistik organizasyonu, standart dışı methodlarla bir yerden başka bir yere olağandışı lojistik süreçleri ile birlikte standart dışı boyutlardaki ağır ve hacimli ekipmanları dahil olmak üzere; TBM'in teslimi ve bunun yanı sıra başarılı yükleme, taşıma ve boşaltma işlemleri, gümrükten çekiş formalitelerinin herhangi bir sorun olmaksızın tamamlanması ile ayrıca montaj çalışmaları ile tünel kazı sahasına tesliminin başarılmasını gerektirir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is observed that are preferred underground roads and subways instead of above ground roads in order to interconnect the main road junction points, on account of the urban traffic congestion. Additionally, the Tunnel Boring Machines are utilized to excavate, utility tunnels that are to say such as electrical, water, sewerage, telephone, natural gas installation tunnels, and furthermore underground tunnels such as subway, road tunnels. The logistics and procurement processes of these machines, which are generally known as Tunnel Boring Machines (TBM), have come into prominence role within this context. Based upon experiences acquired in this thesis, information provided about this thesis as well as information regarding some risk factors to be avoided will be shared; starting from the success stories about TBM procurement and logistics processes. The entire supply chain; elapsing starting by the requirements' planning of choosing the most suitable TBM by the project management until its disassembly and shipping back at the end of the Project; will be treated. The machine consisted of five main components such as Cutting Wheel (Cutter Head), and Concrete Segment, Gantries, Conveyor Belt and Tunnel Shield. A successful TBM logistics organization requires the delivery of TBM; including heavy equipment of non-standard dimensions with extraordinary logistic processes from one place to another by non-standard methods, alongside with successful loading, transportation and unloading operations and achievement without any problem of the customs clearance formalities and also accomplishment of the assembling works and delivery to tunnelling area.