'Bad' Painting in contemporary art
Çağdaş sanatta 'Bad' Painting
- Tez No: 648650
- Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
“Bad”Painting in Contemporary Art başlıklı bu tezde, 1970'li yılların sonundan bu zamana süre gelen“Bad”Painting teriminin günümüz sanatındaki karşılıkları ele alınmıştır. Küratör Marcia Tucker tarafından 1978 yılında geliştirilen“Bad”Painting kavramının söylemleri ise bu tezin temel sorunsalını oluşturmaktadır. Başka bir deyişle,“Bad”Painting bir sanat akımından ziyade bir terim ve küratöryel bir söylemdir. Bu bağlamda, ikinci bölümde“Bad”Painting terimi biçimsel ve kavramsal açıdan incelenmiş ve terimin zaman içinde nasıl bir noktaya evrildiği üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde terim, başlığında“Bad”Painting ismini taşıyan sergiler özelinde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise çağdaş sanatçılar ve ilgili sergiler üzerinden“Bad”Painting teriminin çağdaş sanattaki sürekliliği incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tezin amacı“Bad”Painting kavramını biçimsel ve kavramsal olarak yeniden incelemek ve çağdaş sanattaki devamlılığının altını çizmektir.
Özet (Çeviri)
Hereby this thesis titled“Bad”Painting in Contemporary Art explores the progress of the term“Bad”Painting from the late 1970s until today. The main focus of this thesis is the recent meaning of“Bad”Painting and its discourse that is started by curator Marcia Tucker in 1978. In other words,“Bad”Painting is a term and a curatorial discourse rather than an art movement. In this context, in chapter II, the term“Bad”Painting is analyzed in formal and conceptual sense and how the term was evolved in time is examined. In chapter III, the term was exemplified with the exhibitions that specifically include the term“Bad”Painting in their titles. In chapter IV, the continuity of the term“Bad”Painting in contemporary art was examined through contemporary artists and related exhibitions. As a result, the aim of this thesis is to re-examine the term of“Bad”Painting formally and conceptually and underline its continuity in contemporary art.