Antisosyal kişilik bozukluğu tanısı almış bireylerde dürtü kontrolü, empati ve prososyal davranış ilişkisi
Impulse control, empathy and prosocial behavior relatedness in individuals diagnosed with antisocial personality disorder
- Tez No: 648652
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET EBRİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaçlanan, antisosyal kişilik bozukluğu (ASKB) tanısı almış yetişkin bireylerin eşduyum becerilerinin olup olmadığını araştırmak, prososyal davranış yönünü ele almak, bu bireylerin suç eğilimlerini dürtüsellik bağlamında işlemek ve ASKB sağaltımı için bir tedavi planı sunmaktır. Gereç: Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği (UPPS-DDÖ), Toronto Empati Ölçeği (TEÖ) ve Yetişkin Prososyallik Ölçeği (YPÖ) olmak üzere dört bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Yöntem: Veriler 29.04.2019-03.11.2019 tarihleri arasında İstanbul ilinde Mehmetçik Polikliniği, Adli Tıp Kurumu ve Ceza İnfaz Kurumundan toplanmış olup, 18-40 yaş arası ASKB tanısı almış 112 katılımcıyı kapsamaktadır. Çalışma ve kontrol gruplarının karşılaştırılması ki-kare ve ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılarak yapılmıştır. Dürtüsellik, empati ve prososyalliğin sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin tespitinde Pearson korelasyon analizi, karşılaştırma testlerinden; varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi ve ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılmıştır. Dürtüsellik, empati ve prososyallik arasındaki ilişkiler ise Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal (lineer) regresyon kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: ASKB tanısı almış bireylerin tanı almayanlara oranla dürtüsellik düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek, empati ve prososyal davranış düzeyleri ise anlamlı olarak daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to research whether adults diagnosed with antisocial personality (ASPD) disorder have empathy skills, discuss the prosocial behavior aspect and those individuals' tendencies of crime in the context of impulsivity and providing a treatment plan for ASPD treatment. Materials and Methods: The data were collected from Mehmetçik Policlinic, Forensic Medicine Institution and Closed Penitentiary Institution in Istanbul between 29.04.2019-03.11.2019 and includes 112 participants aged 18-40 diagnosed with ASPD. In the research, a data collection tool consisting of four parts, namely Sociodemographic Data Form, UPPS Impulsive Behavior Scale (UPPS-IBS), Toronto Empathy Scale (TES) and Adult Prosocialness Scale (APS) were used. Comparison of study and control groups was made using chi-square and independent samples t-test. Pearson correlation analysis, comparison tests; variance analysis (ANOVA), Tukey HSD multiple comparison (post-hoc) test and independent samples t-test were used to determine the relationship between impulsivity, empathy and prosocialness with sociodemographic characteristics. Relationships between impulsivity, empathy and prosocialness were analyzed by using Pearson correlation analysis and simple linear regression. Results: Impulsivity levels are significantly higher also, empathy and prosocial behavior levels are significantly lower in individuals diagnosed with ASPD than those who are not diagnosed.