Yer markalaşmasında tipografik uygulamalar
Typographic applications in place branding
  1. Tez No: 648658
  2. Yazar: SERRA KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yer markalaşmasında öne çıkan tipografi, hedef kitleyi harekete geçirici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru biçim ve işlev ilişkisi barındıran tasarımlar yer markalarının ulusal ve uluslararası alanlarda fark edilmesine ve diğer markalar arasından sıyrılarak öne çıkmalarına olanak sağlamaktadır. Araştırma kapsamında başta ülkeler ve şehirler olmak üzere,“yer”kapsamına giren tüm yerleşim alanlarına ait markalar ile tipografi arasındaki ilişki incelenmiştir. 9 şehir markası ile 2 ulus markasının, yer markalaşması ve grafik tasarım ilkeleri göz önünde bulundurularak analiz edildiği bu araştırmada, tipografinin yer markaları kapsamında önemi ve faydası açıklanmıştır. Birbirine benzer özellikler gösteren yer markaları, tipografik çözümleme stillerine göre 5 farklı kategoride incelenmiştir. Bunlar;“Şehrin Baş Harfi / Soyutlaştırılmış Harfler”,“Çok Dilli Tipografi”,“Sabit Tipografi, Değişken İmge”,“Hareketli Tipografi”ve“Tipografik Sloganlar”olarak belirlenmiştir. Seçilen tipografik uygulamalara dair kapsamlı literatür taraması yapılıp, tasarım ilkelerine bağlı olarak incelenmesi, örnek karşılaştırması ve uzman görüşü metedolojisi ile daha kapsamlı değerlendirilmeleri yapılarak bir referans tezi oluşturmak amaçlanmıştır. Değerlendirmelerin sonucunda; yer markalarına ait tipografik uygulamaların yapılandırılmasında ajanslara, grafik tasarımcılara ve tipograflara tasarımsal ihtiyaçları doğru bir şekilde saptamak ve değerlendirmek adına büyük görevler düşmektedir. Tezin; grafik tasarımının yanı sıra yer markalaşması, şehir markalaşması, ulus markalaşması, marka iletişimi, turizm, pazarlama gibi alanlarda araştırma yapanlar için katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Typography, which stands out in place branding is a trigger factor for the target audience. Designs with the right form and function relationship allow place brands to be noticed in national and international areas and stand out from other brands. In the scope of the research, the relationship between“place”brands and typography belonging to all residential areas, especially countries and cities, are examined. In this research, which 9 city brands and 2 nation brands are analyzed by in view of place branding and graphic design principles, the importance and benefit of typography within place brands are explained. Place brands showing similar features were examined in 5 different categories according to typographic analysis styles. These were specified as:“Initials / Abstracted Letters of the City”,“Multilingual Typography”,“Static Typography, Fluid Image”,“Dynamic Typography”and“Typographic Slogans”. To create a reference thesis, a comprehensive literature review of selected typographic applications was carried out and more comprehensive evaluation was made by examining, sample comparison and expert opinion metedology in accordance with design principles. As a result of the assessments; agencies, graphic designers and typographers have great duties in the structuring of typographic applications belonging to place brands in order to accurately identify and evaluate the design needs. Along with graphic design, it is considered that this thesis will contribute to reseachers who makes research on fields such as place branding, city branding, nation branding, brand communication, tourism and marketing.