The role of local food festivals in destination branding, Denizli example
Destinasyon markalaşmasında yerel yiyecek festivallerinin rolü, Denizli örneği
- Tez No: 708730
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKBABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Destinasyonlar artan rekabet koşulları içinde üstünlüğü sağlamak için markalaşma yoluna gitmektedirler. Bu süreçte en sık ihtiyaç duyulan şey, markalaşma sürecine giren destinasyonun ön plana çıkartacağı yerel, kültürel ve turistik değerlerdir. Türkiye'de geleneksel özellikler taşıyan ve yerel ve kültürel birtakım değerleri yaşatmak ve tanıtmak için farklı temalarda birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivaller içinde önemli bir yere sahip olan yerel yiyecek festivalleri, destinasyona ekonomik katkı sağlamaktadır. Yerel yiyecek festivalleri, ürünlerin hasat edilmesi, pişirilmesi ve hazırlanması sürecini kapsayarak turistlerin ilgisini çekmekte ve destinasyon markalaşmasına katkı sağladığı düşünülmektedir. Araştırma kapsamında Denizli ili ilçelerinde yer alan yerel yiyecek festivallerinin destinasyon markalaşmasındaki rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla ilk olarak araştırmanın özgünlüğünü ortaya koymak için turizm literatüründe yer alan yiyecek festivalleri ile ilgili çalışmaların alanları“bibliometrik analiz tekniği”kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Türkiye'nin tarihi, kültürel ve turistik değerlere sahip önemli destinasyonları arasında yer alan Denizli ili ve ilçelerinde uzun yıllardan beri düzenlenmekte olan yerel yiyecek festivallerinin organizatörleri ve yerel paydaşlarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İçerik analizi ile festival organizatörlerinin ve yerel paydaşların, ilçelerinde düzenledikleri yiyecek festivallerinin durumu, özellikleri ve destinasyon markalaşmasındaki rolü ile ilgili veriler elde edilmiştir. Bu analizler sonucunda Denizli ili ilçelerinde uzun yıllardan beri devam etmekte olan 5 yerel yiyecek festivalinin destinasyon markalaşmasındaki rolüne ilişkin bulgular ortaya konmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlardan biri olarak ulusal alanda yiyecek festivalleri veya destinasyon markalaşmasında yiyecek festivalleri başlıklı çalışmanın olmamasıdır. Nitel araştırma ile elde edilen bulgular sonucunda ise Denizli ili ilçelerinde düzenlenen yerel yemek festivallerinin destinasyon markalaşmasında rolü olmadığı saptanmıştır. Çalışmada bu bulgulara ilişkin değerlendirmeler yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It prefers branding to gain superiority in the increasingly competitive conditions of destinations. What is most frequently needed in this process is the local, cultural and touristic values that the destination entering the branding process will bring to the fore. In Turkey, many festivals with different themes are organized in order to keep alive and promote some traditional, local and cultural values. Local food festivals, which have an important place among these festivals, provide an economic contribution to the destination. Local food festivals are thought to attract tourists and contribute to destination branding by covering the process of harvesting, cooking and preparing the local products. The scope of the research is to examine the role of local food festivals in the districts of Denizli in destination branding. For this purpose, firstly, the fields of studies on food festivals in the tourism literature were tried to be determined by using the“bibliometric analysis technique”in order to reveal the originality of the research. Afterwards, in-depth interviews were held with local food festivals, organizers and local stakeholders in Denizli province districts, which are among the important destinations with historical, cultural and touristic values in Turkey. With the content analysis, data were obtained about the status, characteristics and role of the destination branding of the food festivals organized by the festival organizers and local stakeholders in their districts. As a result of these analyzes, the findings regarding the role of the 5 local food festivals that have been going on for many years in the districts of Denizli province in the destination branding have been revealed. One of the results obtained in the research is that there is no study titled food festivals or food festivals in the national area in destination branding. As a result of the findings obtained as a result of the qualitative research, it was determined that the local food festivals held in the districts of Denizli province do not have a role in destination branding. In the study, evaluations were made regarding these findings, and suggestions were presented.